Podľa najnovšej štúdie Inštitútu pre ekonomické a sociálne štúdie (INESS) je na Slovensku dojčenská úmrtnosť v rómskych komunitách mimoriadne vysoká a prevyšuje úmrtnosť detí v zvyšku populácie niekoľkonásobne. Táto skutočnosť vyvoláva obavy a poukazuje na potrebu širšej verejnej a odborníckej diskusie o zdravotných nerovnostiach, ktoré tieto komunity trápia. Píše o tom portál Denník Politika.
Hlavnými príčinami zvýšenej úmrtnosti sú zlá dostupnosť zdravotnej starostlivosti, čo zahŕňa najmä veľkú vzdialenosť medzi osadami a gynekologickými ambulanciami, ale aj vysoký výskyt infekčných a parazitických ochorení, ktoré sa v rómskych osadách šíria rýchlejšie. Negatívny vplyv má aj vykurovanie domácností tuhými palivami a plynom, ktoré prispieva k zhoršeniu zdravotných podmienok novorodencov.
Ako píšu parlamentnelisty.sk, INESS nielen analyzuje tento stav, ale aj organizuje odborné diskusie, v ktorých sa zúčastňujú odborníci z verejného, mimovládneho a zdravotníckeho sektora. Na jednom z týchto okrúhlych stolov sa preberali možné riešenia a štúdia v závere prezentovala tri kľúčové odporúčania na zlepšenie situácie.
Prvým krokom, ktorý štúdia odporúča, je identifikovať najviac postihnuté oblasti a konkrétne lokality, kde je dojčenská úmrtnosť najvyššia. Následne je nevyhnutné pravidelne zhromažďovať a analyzovať údaje o zdravotnom stave rómskych komunít, čo by poskytlo presný prehľad o vývoji a pomohlo lepšie zamerať pomoc. Tretím návrhom je podpora už existujúcich projektov a iniciatív, ktoré sa venujú zlepšovaniu zdravotnej starostlivosti v rómskych osadách.
Špeciálnu pozornosť by sa mala venovať legislatívnym zmenám, ktoré by zabezpečili lepšiu dostupnosť terénnych pracovníkov v týchto komunitách. Títo odborníci by poskytovali priamu pomoc v zdravotnej oblasti a mali by pozitívny vplyv na zníženie dojčenskej úmrtnosti, čo by zlepšilo celkovú situáciu v týchto marginalizovaných komunitách.