Skupina sa rozhodla pre výstavu energetických zdrojov v čase, keď si India stanovila pomerne ambiciózne klimatické ciele. Indický premiér Naréndra Módí totiž sľúbil, že obnoviteľné zdroje budú do konca tohto desaťročia pokrývať zhruba polovicu spotreby.
Takýto prístup sa javí ako nevyhnutný, pretože India svoju spotrebu elektriny od roku 2000 zdvojnásobila. A podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu sa v nasledujúcich troch dekádach jej rýchlo rastúca ekonomika postará o najväčší nárast dopytu po elektrine zo všetkých krajín sveta.
„Ak by India urobila to, čo v minulosti Čína, Európa alebo Spojené štáty americké, čakala by nás všetkých veľmi pochmúrna klimatická budúcnosť,“ upozornil Sagar Adani s odkazom na historické veľmi rozšírené využívanie fosílnych palív v dobách rozvoja týchto ekonomík.
Indické obyvateľstvo v posledných rokoch pomerne rýchlo bohatne. Aj preto sa očakáva, že dopyt po elektrickej energii tam v ďalších rokoch bude strmo rásť. Prispejú k tomu aj prebiehajúce klimatické zmeny as nimi súvisiace smrtiace horúčavy. Indovia sa pred nimi budú chrániť pomocou energeticky náročných klimatizácií.
Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu by do roku 2050 mal celkový dopyt po elektrine z klimatizačných zariadení v indických domácnostiach presiahnuť celkovú spotrebu energie v celej dnešnej Afrike.
Experti čakajú, že ešte do konca aktuálneho desaťročia sa India stane treťou najväčšou ekonomikou sveta. S rozvojom a modernizáciou bude stúpať počet obyvateľov v mestách. To povedie k masívnej výstavbe kancelárií, obchodov domov a ďalších budov. Podľa analytikov sa v Indii v nasledujúcich tridsiatich rokoch zvýši každoročne počet obyvateľov v mestách o deväť miliónov, teda ekvivalent počtu obyvateľov Londýna, dodáva CNN.