fbpx

Ideš do Chorvátska? Na čo si dať pozor na cestách, na plážach či pri platení v obchodoch a reštauráciách

Na snímke pláž na ostrove Brač v Chorvátsku. Zdroj: FACEBOOK/Lilly, Croatian Traveler

Pokiaľ sa chystáš do Chorvátska v najbližších dňoch, daj si pozor na niekoľko vecí. Doklady a zelenú kartu je nutné mať fyzicky. Vo väčšine letovísk platí nový zákon o obecnom poriadku. Dostať pokutu môžeš za chodenie v plavkách či za pobehovanie psa bez vôdzky, upozorňuje i60.cz.

Doklady, ktoré budeš potrebovať

„Na cestu do Chorvátska budete potrebovať platný občiansky preukaz a vodičák, zelenú kartu ako doklad o poistení a taktiež malý technický preukaz. Ak cestuješ s deťmi, nezabudni na ich cestovný pas, domácim miláčikom potom pribaľ európsky petpas,“ hovorí Martin Thienel zo spoločnosti Kalkulátor.cz.

Platby, bankomaty, kurzy

Od minulého roka je platobnou menou v Chorvátsku euro, takže už nemusíš do zmenárne pre kuny. Výbery z bankomatov môžu byť však orieškom. Pravidlá totiž nie sú jednotné, a zatiaľ čo niektorí môžu vyberať pokojne zadarmo kdekoľvek, iní sa musia pripraviť na drobný poplatok. Banky každopádne radia vyberať ideálne z tých bankomatov, ktoré sú umiestnené priamo na pobočkách bánk. Namontovať do nich zariadenie na skopírovanie karty je vraj totiž pre zlodejov oveľa komplikovanejšie ako v prípade bankomatov na verejných miestach.

Najväčším rizikom sú pri výbere z bankomatov takzvané surcharge fees alebo access fees, teda poplatky samotných prevádzkovateľov bankomatov. Predstavovať môžu desiatky eur. Banky ich navyše nemôžu nijako ovplyvniť. Tento poplatok však musí klient na bankomate vždy ešte pred samotným výberom potvrdiť, takže sa oplatí starostlivo sledovať údaje uvedené na displeji bankomatu a v prípade, že sa tam poplatok objaví, skúsiť využiť bankomat iného poskytovateľa, prípadne u obchodníkov radšej platiť priamo kartou.

Banky upozorňujú aj na službu Dynamic Currency Conversion so skratkou DCC, ktorá sa prekladá ako dynamická konverzia a objaviť sa môže ako na bankomate, tak aj na platobnom termináli pre platbu kartou. Ide pritom o pomerne lákavo vyzerajúcu ponuku, platba sa totiž automaticky prevádza na slovenské koruny. Problém spočíva v tom, že kurz stanovuje prevádzkovateľ terminálu alebo bankomatu a býva takmer vždy vyšší ako ten, ktorý by následne použila banka pri zaúčtovaní vykonanej platby bez DCC. Pri platení v zahraničí je preto lepšie platiť vždy v cudzej (miestnej) mene.

Pozor na obecné vyhlášky

V niektorých obľúbených letoviskách platí nový zákon o obecnom poriadku, podľa ktorého má polícia právo pokutovať sumou 150 EUR každého, kto požíva na verejnosti alkohol alebo je mimo pláže len v plavkách či v spodnej bielizni. Medzi ďalšie zákazy patrí lezenie na pamiatky, spanie na verejných miestach, močenie či zvracanie na verejných priestranstvách, pohyb vo fontánach či spanie v parkoch. Za venčenie psa bez vôdzky môžeš dostať pokutu 66 EUR.

Na celom území Chorvátska je prísny zákaz nocovania vo voľnej prírode. To znamená, že s výnimkou ubytovania v hoteli, kempe a priváte je iný spôsob nocovania zakázaný. V mori pozor na morských ježkov, ktorí sú v Jadrane veľmi rozšírení, z toho dôvodu sa v Chorvátsku oplatí nosiť topánky do vody.

Za volantom môžeš mať do 0,5 promile, ale iba ak máš viac ako 24 rokov

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie