fbpx

Hypotéka vs. prenájom: Čo sa oplatí viac v časoch stúpajúcich úrokových sadzieb

Ilustračná fotografia (Zdroj: Pexels - Anastasia Shuraeva/ Andrea Piacquadio)

Výška splátok hypoték a nájmov sa v jednotlivých krajinách líši. Napríklad v USA sa výška nájmov v porovnaní s výškou splátok pohybuje na historicky najnižšej úrovni. V susedných Čechách zase už dlhšie čas bojujú s vysokými úrokovými sadzbami. Ako je na tom Slovensko? 

Podľa dostupných informácií je v USA výška nájmov v porovnaní so splátkami na historicky najnižšej úrovni. Hoci bývanie v prenajatej nehnuteľnosti je o polovicu lacnejšie, dnes je pre Američanov najhorší čas na kúpu nehnuteľnosti. Z pohľadu stúpajúcich úrokových sadzieb vychádza kúpa o približne 52 % viac ako prenájom. Náklady na kúpu sú podľa štatistík najhoršie od roku 1996.

Nájom je atraktívnejší

Ak vezmeme do úvahy aktuálnu situáciu s výškami úrokových sadzieb pri hypotékach a cenách nehnuteľností, nezostáva nám nič iné, iba zhodnotiť, že nehnuteľnosti dnes nakupujú iba tí, ktorých prinútili okolnosti. Najčastejšie dôvody sú zmena životnej situácie, akou je nový prírastok v rodine, rozvod či úmrtie, alebo výrazne výhodná ponuka, kedy niekto potrebuje byt, prípadne dom rýchlo predať, pričom akceptuje aj zníženú cenu.

Ako informuje portál podnikajte.sk, nájom naberá na atraktivite predovšetkým pri zmene pomeru mesačnej platby nájmu ku hypotéke. V minulosti bola na Slovensku splátka hypotéky spolu s nákladmi za energie nižšia, respektíve porovnateľná s platbou za prenájom. V takom prípade bola voľba jasná – ľudia radšej platili za svoje, než by mali platiť niekomu cudziemu.

V súčasnosti je však z hľadiska mesačných platieb atraktívnejší prenájom, hlavne kvôli zmene parametrov pri žiadosti o hypotéku. Dnes je bežné, že žiadateľ o hypotéku nedostane dostatočnú výšku hypotéky a nie je tak schopný kúpu nehnuteľnosti zafinancovať.

Realitný trh na Slovensku sa približuje americkému

Ceny nehnuteľností u nás v súčasnosti klesajú. V druhom štvrťroku tohto roka zlacnel meter štvorcový o vyše 6 %, píše Štandard. Treba však brať do úvahy, že hoci sú nehnuteľnosti lacnejšie, hypotéky prudko zdraželi. Doba lacných hypotekárnych pôžičiek je za nami a pravdepodobne sa už nevráti. Na úroky okolo jedného percenta s dlhou dobou fixácie zabudnite. V súčasnosti sa sadzby v komerčných bankách pohybujú od štyroch po takmer 5,5 %.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie