Hudobná REVOLÚCIA na farme: Kravy dojíme pri Mozartovi, vojenské pochody ich privolajú (VIDEO)

Reklama
Na farme hrá kravám hudba. Zdroj: Pixabay/ ArtSpark, Ri_Ya, AnnieSpratt

Na jednej z litovských fariem v meste Meškalaukis sa každý deň ozývajú tóny klasickej hudby a vojenských pochodov. Tento nevšedný prístup je súčasťou experimentu, ktorý vychádza z výsledkov štúdie britských vedcov z roku 2001. Tá naznačila, že hudba môže znížiť stres u kráv a prispieť k zvýšeniu produkcie mlieka.

Dánsky majiteľ farmy Hans Christian Nissen však tento experiment prispôsobil podľa vlastných predstáv a zaviedol originálny systém, ktorý zahŕňa rozličné druhy hudby v rôznych fázach dňa.

Na farme, kde sa chová približne 1 300 kráv, znejú počas dňa diela klasických majstrov, ako sú Don Giovanni, Figarova svatba či Čarovná flauta od Wolfganga Amadea Mozarta. Podľa majiteľa farmy klasická hudba kravy upokojuje, čo sa prejavuje na ich správaní. Informuje STVR.

Kravy sú podľa neho potom veľmi pokojné a šťastné. Dokonca sa zdá, akoby sa usmievali, keď prichádzajú na dojenie, vysvetlil Nissen. Zamestnanci farmy súhlasne dodávajú, že stály a jemný zvuk hudby pomáha kravám zvyknúť si na prostredie a potláča rušivé vonkajšie zvuky, čím sa minimalizuje stres.

Dojí sa za zvuku vojenských pochodov

V čase dojenia sa však hudba mení. Z reproduktorov znejú vojenské pochody z obdobia americkej občianskej vojny.

Tento kontrast má svoj dôvod – pôsobí na kravy ako signál, že je čas ísť na dojenie.

„Len čo začne hrať vojenský pochod, kravy automaticky zamieria k obrovskému dojaciemu kolotoču,“ vysvetlil zamestnanec farmy Zenonas Lekavicius.

Hudba tak vytvára podmienený reflex, ktorý nielenže uľahčuje prácu personálu, ale aj urýchľuje celý proces.

„Potrebujeme menej úsilia na to, aby sme kravy vyhnali z maštale,“ dodal Lekavicius.

Miestni sa sťažujú

Napriek pozitívnym výsledkom tohto experimentu sa ozývajú aj kritické hlasy zo strany miestnych obyvateľov. Sťažujú sa na hluk, ktorý sa šíri do okolia, pretože okná na maštaliach zostávajú otvorené.

„Najmä počas tichých večerov sa zvuky hudby šíria ďaleko, čo susedom prekáža,“ priznal Lekavicius. Problém sa riešil znížením hlasitosti hudby, aby nebola pre okolie rušivá.

Experimentovanie s hudbou pre kravy nie je však ničím novým.

Po publikovaní štúdie britských vedcov začali farmy po celom svete testovať jej vplyv na dobytok. Jeden britský farmár dokonca zašiel tak ďaleko, že si najal operného speváka, ktorý spieval kravám priamo na pastvinách. Tento fenomén tak ukazuje, že inovatívne prístupy v poľnohospodárstve môžu mať pozitívny vplyv nielen na produkciu, ale aj na zlepšenie podmienok pre zvieratá.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na[javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie