Nenápadné POKLADY lesa: HUBÁRI sa im vyhýbajú, no sú chutnejšie ako dubáky

Reklama
Ilustračné zábery Zdroj: reprofoto YouTube/Jiří Laštůvka - Kudláček

V hlbokých lesoch sa ukrýva huba, ktorá na prvý pohľad môže pôsobiť nenápadne, no pre skúsených hubárov je veľkým lákadlom.

Ide o masliak strakatý, latinsky Suillus variegatus, ktorý síce často uniká pozornosti menej skúseným zberačom, no jeho prítomnosť často signalizuje bohatú úrodu v blízkom okolí, píše SITA. Poďme si túto zaujímavú hubu bližšie predstaviť a odhaliť, prečo stojí za pozornosť každého nadšenca hubárčenia.

Ako vyzerá masliak strakatý a prečo si získava obľubu?

Masliak strakatý, známy aj pod názvami zajačik, masliak či husací pupok, má klobúk o veľkosti 3 až 10 cm. Klobúk je najskôr polguľovitý a s vekom sa otvára do ostrejšieho tvaru. Má špinavožltú farbu s tónmi okra, oranžovej až hnedej, často s olivovým nádychom. Mladé plodnice majú jemný zamatový povrch, ktorý neskôr prechádza do drobných šupiniek. Klobúk je ťažšie olúpať a za vlhka môže byť mierne lepkavý, no v suchých dňoch zostáva matný. Pod klobúkom sa nachádzajú drobné póry, ktoré po dotyku zmodrejú. Noha huby je hrubá a v tvare suda, postupne sa stáva valcovitou.

Kde a kedy zbierať masliaky strakaté?

Masliak strakatý rastie v symbióze s koreňmi stromov, čo ho viaže na lesy s vlhkejšou, mierne kyslou pôdou. Najčastejšie ho nájdeme pod ihličnanmi, najmä borovicami, kde sa často vyskytuje v skupinách. Obdobie zberu začína koncom leta a trvá až do neskorej jesene, no hojnosť výskytu závisí od aktuálneho počasia. Skúsení hubári vedia, že ak nájdu masliaka strakatého, je šanca na bohatý úlovok v okolí veľmi vysoká.

Využitie v kuchyni

Dužina masliaka strakatého je mäkká, s jemnou vôňou, pripomínajúcou živicu alebo ovocie. Chuť je jemná, mierne sladkastá a často prirovnávaná ku klasickým masliakom. Zaujímavosťou je, že masliak strakatý obsahuje menej ťažkých kovov ako iné hľuzovité huby, čo z neho robí bezpečnú voľbu do kuchyne.

V kuchyni má široké využitie – môžete ho smažiť, pridať do omáčok, polievok, alebo použiť do plniek, knedlí či mäsových jedál. Taktiež je možné ho naložiť do octa samostatne alebo s inými hubami, čo vytvorí chutnú prílohu, ktorá sa skvele hodí aj k zeleninovým pokrmom.

Prečo zaradiť masliaka strakatého medzi obľúbené úlovky?

Masliak strakatý dokazuje, že aj menej známe huby môžu ponúknuť výnimočný kulinársky zážitok. Skúsení hubári si ho veľmi cenia a radi sa do lesov vracajú práve kvôli strakošom. Ak sa vydáte do lesa na jeseň, skúste si dávať na masliaka strakatého pozor – možno si domov prinesiete kúsok prírody, ktorý obohatí vaše pokrmy o nové a nečakané chute a vône.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie