Severná Kórea sa svetu prezentuje ako idylická krajina šťastných ľudí, kde všetci s úsmevom oslavujú svojho vodcu Kim Čong-una. Realita za múrmi jedného z najuzavretejších režimov sveta je však podľa utečenkyne Belly Seo úplne iná. V srdcervúcom svedectve opísala brutálne praktiky v školách, kde sú deti bežne bité za najmenšiu chybu, vystavené ťažkej práci a neustále indoktrinované propagandou.
Každodenné bitky ako „normálna“ súčasť vyučovania
Bella, ktorej sa podarilo utiecť zo Severnej Kórey, otvorene prehovorila o tom, ako ju a jej spolužiakov počas školských rokov pravidelne bili učitelia. „Bitka bola dennou rutinou, až sa nám to zdalo normálne,“ uviedla pre portál Mirror.
Najhoršie na tom boli dievčatá, ktoré mali na starosti upratovanie tried. Jedna z jej kamarátok dostala bitku od triedneho učiteľa len preto, že počas upratovania robila hluk. Schytil ju za vlasy, fackoval ju a hodil o stôl. Dievča muselo plakať a prosiť o odpustenie. Rodičia sa síce dočkali ospravedlnenia, no celý incident sa považoval za „bežnú“ vec.
Hodiny o Kimovej rodine sú dôležitejšie ako matematika
Okrem fyzických trestov bola výučba zameraná najmä na vychovávanie detí k bezhraničnej oddanosti Kim Čong-unovi a jeho dynastii. „Najdôležitejšie predmety boli Detstvo a revolučná história Kimovcov. Nezáležalo na tom, ako vám išla matematika či cudzie jazyky – ak ste zlyhali v týchto ideologických predmetoch, nemali ste šancu,“ uviedla Bella.
Školský deň sa začínal čistením portrétov vodcov a spevom oslavných piesní na režim. Podobné svedectvo poskytla aj Ji Hyun Park, ktorá si spomína, že ju už ako malé dievča učili nenávidieť nepriateľské krajiny prostredníctvom „nevinných“ detských hier. Napríklad ako bojová hra s palicami, kde „americkí vojaci“ vždy prehrávali.
Deti po vyučovaní drú ako dospelí robotníci
Náročné školské dni sa nekončili zvonením. Deti po vyučovaní čakali ďalšie hodiny fyzicky náročnej práce. „Mali sme za úlohu zarovnávať skalnatý školský dvor pieskom – nosila som 25-kilové vrecia plné piesku a kameňov tri až štyri hodiny denne. Bola som natoľko vyčerpaná, že som často nedokázala ani jesť, nieto zaspať,“ opísala Bella pre The Sun. Práce trvali aj týždeň a deti sa školy doslova báli.
Bezplatné vzdelanie? Len ilúzia režimu
Oficiálne sa Severná Kórea pýši bezplatným vzdelávaním pre všetky deti. Bella však tvrdí, že realita je úplne iná. „Aj keď neexistuje oficiálne školné, žiaci musia platiť za rôzne ‚mládežnícke projekty‘ a ďalšie výdavky – vrátane osláv narodenín učiteľov či financovania školských stavieb,“ vysvetlila.
Pre mnohé rodiny, ktoré prežívajú z denného zárobku, to predstavuje obrovskú záťaž. „Rodičia často nejedia, aby mohli zaplatiť tieto výdavky,“ dodala Bella. Mnohé deti kvôli tomu chodia namiesto školy zháňať jedlo, len aby ich rodina nehladovala.