Podľa nedávno zverejnenej štúdie sa očakáva nárast prípadov rakoviny a úmrtí medzi mužmi do roku 2050 s veľkým nárastom u mužov vo veku 65 rokov a starších.
Pre štúdiu publikovanú v časopise Cancer výskumníci z Austrálie analyzovali prípady a úmrtia na 30 typov rakoviny v 185 krajinách a územiach v roku 2022, aby vytvorili prognózy na rok 2050.
Štúdia predpokladá, že celkový počet prípadov rakoviny u mužov sa zvýši z 10,3 milióna v roku 2022 na 19 miliónov v roku 2050, čo predstavuje nárast o 84 %, píše CNN. Predpokladá sa, že úmrtia na rakovinu vzrastú z 5,4 milióna v roku 2022 na 10,5 milióna v roku 2050, čo predstavuje nárast o 93 %. Predpokladalo sa, že úmrtnosť mužov vo veku 65 rokov a starších vzrastie o 117 %.
V krajinách s nižším príjmom a priemernou dĺžkou života sa tiež predpokladá väčší nárast úmrtí na rakovinu u mužov. „Predpokladá sa, že medzi rokmi 2022 a 2050 sa v Afrike a vo východnom Stredomorí počet incidentov a úmrtí zvýši 2,5-násobne. Na rozdiel od toho sa predpokladá, že Európa zažije nárast približne o polovicu,“ napísali vedci.
Muži už majú väčšiu pravdepodobnosť úmrtia na rakovinu ako ženy. Muži s väčšou pravdepodobnosťou fajčia a pijú alkohol, čo je správanie, ktoré vedie k mnohým prípadom rakoviny, a častejšie sú vystavení karcinogénom na pracovisku. Je tiež menej pravdepodobné, že budú mať prístup k skríningovým programom.
Rovnako ako v roku 2022 sa predpokladá, že rakovina pľúc bude hlavnou príčinou rakoviny a úmrtí na rakovinu u mužov v roku 2050. Rakoviny s najvyšším predpokladaným nárastom u mužov do roku 2050 boli mezotelióm v prípade prípadov a rakovina prostaty v prípade úmrtí.
Vedci tvrdia, že na zlepšenie súčasných výsledkov v oblasti rakoviny a na prípravu na nárast očakávaný do roku 2050 je potrebný lepší prístup k zdravotnej starostlivosti a infraštruktúra – vrátane primeranej pracovnej sily. že krajiny s nízkymi príjmami sú neúmerne postihnuté zlými výsledkami v oblasti rakoviny a majú nízke všeobecné zdravotné pokrytie.
Začiatkom tohto roka správa American Cancer Society zistila, že rast populácie a starnutie sú kľúčovými faktormi veľkosti celosvetovej záťaže rakovinou, pričom sa predpokladá, že celosvetová populácia s približne 8 miliardami ľudí v roku 2022 dosiahne do roku 2050 9,7 miliardy.
Pokiaľ ide o počet prípadov rakoviny na celom svete, „myslíme si, že do roku 2050 ich počet vzrastie na 35 miliónov, najmä v dôsledku zvyšujúcej sa populácie starnúcej populácie,“ povedal Dr. William Dahut, hlavný vedecký pracovník pre Americký spolok rakoviny.
A ak viac ľudí užíva aj tabak a viac ľudí trpí obezitou spolu s ďalšími rizikovými faktormi rakoviny, spolok uviedol, že predpokladaný počet prípadov rakoviny by sa mohol ešte zvýšiť – najmä v krajinách s nízkymi príjmami.