Nemecká automobilka Volkswagen minulý rok zatvorila výrobu Audi v Bruseli, s odborármi sa dohodla na prepustení tisícok ľudí do konca desaťročia, ale bratislavský závod dosiahol rekordný obrat. Od nášho najväčšieho zamestnávateľa pritom prišla ešte jedna pozitívna správa. Na trh do Spojených štátov vyviezla menej áut ako v roku 2023, čo je dôležité najmä v súvislosti s clami, ktoré na európsky automobilový priemysel uvalil prezident Donald Trump.
Automobilový priemysel vlani opäť zažil turbulentný rok. Pokles dopytu, pokračujúce investície do elektromobility a vysoké ceny energií stále ovplyvňovali vývoj v tomto segmente. Slovenským výrobám áut sa však napriek tomu darilo. Najnovšie to potvrdzujú čísla nemeckého producenta v našom hlavnom meste.
Spoločnosť Volkswagen Slovakia uzavrela rok 2024 solídnymi výsledkami. Obrat sa jej zvýšil medziročne o šesť percent na 12 a pol miliardy eur a zisk pred zdanením o 11 percent na 355 miliónov eur. Stúpol pritom aj počet vyrobených áut, keď z liniek v Bratislave minulý rok zišlo 341 111 vozidiel.
„Teší nás, že sa nám podarilo napriek pretrvávajúcej nestálej situácii v dodávateľskom reťazci a výkyvom vo výrobnom programe dosiahnuť v porovnaní s predchádzajúcim rokom lepšie výrobné čísla a finančné výsledky. Vďačíme za to nasadeniu a flexibilite celého tímu Volkswagen Slovakia, efektívnemu využívaniu zdrojov a kontinuálnym optimalizáciám procesov a nákladov,“ uviedol predseda predstavenstva VW Slovakia Wolfram Kirchert.
Darilo sa aj martinskému závodu, ktorému výrobné čísla tiež medziročne stúpli. Produkcia komponentov sa zvýšila na osem percent na viac ako 24 a pol milióna súčiastok.
VW a Trumpove clá
V prípade zavedenia amerických ciel vo výške 25 percent uvalených na automobilový priemysel, ktoré dnes (3. 4.) vstúpili do platnosti, sa u nás najčastejšie hovorí o dvoch výrobách – nitrianskom Jaguari a bratislavskom Volkswagene. Práve tie vyvážajú za Atlantik svoje luxusné SUV modely.
Z fabriky v našom hlavnom meste však išlo minulý rok na trh USA už len 16 percent výroby. Ešte v roku 2023 to bola približne pätina. Koncern sa tak zrejme na možné zavedenie ciel pripravoval dlhšie a teraz rieši aj na novú cenovú politiku svojich výrobkov za „veľkou mlákou“.
Podľa denníka The Wall Street Journal premietne nové 25-percentné clo na dovoz áut práve do cien. Volkswagen preto dočasne zastavil dodávky áut z Mexika a v prístave zase stoja lode s vozidlami z Európy. Americkí predajcovia čakajú na detailnejšie informácie o novej cenovej stratégii automobilky.
Vedenie bratislavského závodu zatiaľ nevie povedať, ako presne zasiahnu jeho odbyt na trh v Spojených štátoch. Šéf fabriky Kirchert povedal len toľko, že clá ju výrazne ovplyvnia. No žiadny presun výroby zo slovenského VW do USA sa podľa neho nechystá. „Koncern Volkswagen a jednotlivé značky sledujú tento vývoj veľmi pozorne, snažia sa, samozrejme, sledovať ich vplyv na dodávateľské reťazce, rovnako ako aj na výrobnú sieť,“ priblížil.
Clá nám spomalia rast HDP
Recipročné clá vo výške 20 percent, ktoré oznámil včera (2. 4.) americký prezident Donald Trump, sa už nebudú týkať áut ani súčiastok. V súčte s clami na automobily vo výške 25 percent však môžu výrazne znížiť rast hrubého domáceho produktu Slovenska. Naplno sa však prejavia až v roku 2026.
Ak nedôjde k dohode a clá zostanú v platnosti, HDP Slovenska má namiesto očakávaných takmer dvoch percent rásť iba o pol percenta. „Eskalácia v podobe plošnej obchodnej vojny znamená, že kumulatívne dosahy na slovenskú ekonomiku by sa mohli v terajšej situácii takmer zdvojnásobiť oproti clám, ktoré by zasiahli iba produkciu automobilov,“ uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.
Zmeny môžu priniesť ešte najbližšie týždne a očakávané vyjednávania medzi EÚ a USA. Už teraz je však podľa analytika jasné, že clá prinesú stratu stoviek miliónov eur ročne v exportoch, resp. celkovej ekonomickej aktivity a citeľný negatívny dosah aj na trh práce v podobe nárastu nezamestnanosti.