Hrozí slovenskej vode PRIVATIZÁCIA? NKÚ s varovnou analýzou

Reklama
Ilustračná snímka. Zdroj: FREEPIK/wirestock

Slovenskej vode hrozí privatizácia, upozorňuje opozičné Progresívne Slovensko. Analýza Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) hovorí o údajnej privatizácii vo Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, informuje portál Správy RTVS.

O prežitie bojuje aj Slovenský vodohospodársky podnik, ktorému hrozí spájanie s Vodohospodárskou výstavbou. Ministerstvo životného prostredia ale tvrdí, že momentálne nepovažuje takýto krok za najvhodnejší a na možné prepustenie stoviek pracovníkov reaguje, že personálne otázky sú vecou manažmentu.

NKÚ upozornil na zraniteľnosť vodárenského sektora pred súkromnými investormi, ktorí chcú podľa neho ovládnuť spoločnosti v správe ministerstva životného prostredia.

„V PS dlhodobo upozorňujeme, že na Slovensku nemá vodovod pol milióna ľudí a viac ako milión nemá ani kanalizáciu. Toto sú hrozivé čísla a dnes navyše hrozí, že aj tí, ktorí bezpečný prístup k pitnej vode majú, oň môžu prísť. Hrozí totiž skrytá privatizácia vody a verejných vodovodov,“ cituje predsedu PS Michala Šimečku denník SME.

Podľa Jany Hanuliakovej z Progresívneho Slovenska sa to deje vo Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, ktorá ponúka samosprávam výmenu akcií za dlhopisy. „Hovoríme aj o mestách Košice a Prešov. Na ponuku na teraz nepristúpili. Nie každá samospráva má však personálne kapacity na dôkladné vyhodnotenie možných rizík,“ povedala.

So zisteniami prišiel NKÚ, spoločnosť sa voči nim ohradila a teraz sú v súdnom spore. Kontrolóri na problém upozornili aj súčasné vedenie envirorezortu. Minister Tomáš Taraba (nom. SNS) však viní úradnícku vládu. „Progresívne Slovensko by malo predovšetkým vysvetliť, prečo ich premiér úradníckej vlády Ľudovít Ódor v danej veci nekonal, keď ho NKÚ prišiel o tom informovať,“ uviedol minister Taraba.

Samosprávam by výmena akcií vo vodárenskej spoločnosti za dlhopisy možno priniesla niečo navyše do rozpočtu, no zároveň by im hrozila strata dohľadu nad svojou kritickou infraštruktúrou, varuje Sabo. Skrytá privatizácia časti alebo celej vodárenskej spoločnosti hrozí pre vykupovanie akcií Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti cez dlhopisový program Voda spieva prostredníctvom samospráv, píše ďalej denník SME.

Podľa progresívcov minister strká hlavu do piesku namiesto riešenia situácie. O prežitie podľa kontrolórov bojuje aj Slovenský vodohospodársky podnik. Envirorezort v apríli oznámil zámer zlúčiť ho s Vodohospodárskou výstavbou.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie