Vyhlásenie núdzového stavu momentálne nie je na stole. Podľa neho sú zásadné rozdiely medzi mimoriadnou situáciou a núdzovým stavom. Spresňuje tiež, že novelou nevstúpi do platnosti nútená práca, pretože zmeny sú nastavené v súlade s ústavou či medzinárodnými dohovormi.
„Odborári sa častokrát podľa môjho názoru domáhajú právomocí, ktoré odborárom jednoducho neprislúchajú,” dodáva Šaško s tým, že si od nich nebude pýtať súhlas, či je možné predložiť nejaký návrh na vládu.
Šaško tvrdí, že väčšina bodov memoranda prijatom v roku 2022 je už splnených alebo v štádiu plnenia. Pokiaľ lekárov skutočne nejde len o peniaze, na podanie výpovedí preto nie je žiaden dôvod.
Väzenie, ak nenastúpia do práce
Výstrahou pre lekárov môže byť novela Trestného zákona, ktorá je doplnená o nové skutkové podstaty trestných činov porušenia povinností v čase mimoriadnej situácie a ak dochádza k vyhýbaniu sa výkonu povinností počas jej trvania. Vláda chce novinku schváliť v skrátenom legislatívnom konaní. Tým pádom by lekárom hrozilo aj väzenie, ak neprídu do práce a v dôsledku toho vznikne ujma na zdraví či živote pacienta.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba v relácii TA3 V politike ozrejmil, na čom vláda zapracovala. „Od prvého dňa, ako táto vláda prišla k moci, sme navýšili historicky najvyšší balík pre zdravotníctvo. Minulý rok sme do zdravotníctva naliali dodatočných takmer 10 percent objemu finančných zdrojov, takže nikto nemôže povedať, že zdravotníctvo by nebolo naša priorita.“
Myslí si však, že existuje určitá skupina zdravotníkov, ktorí sú schopní ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ak im nebudú platy zvýšené o ďalších 10 percent, a podajú výpovede.
„My to rešpektujeme a urobíme všetko preto, aby ten, kto nechce liečiť slovenského pacienta a chce z neho robiť rukojemníka len pre 60 eur k výplate, ho liečiť nemusel. Nikto nemôže v zdravotníctve nútene pracovať,“ dodal.
De facto teror
V nedeľu prijatá novela o mimoriadnej situácii sa môže po novom vzťahovať na konkrétne zariadenia, nie celoplošne, kde je situácia s nedostatkom lekárov natoľko dramatická, že by ju po odchode lekárov štát stabilizoval niekoľko týždňov.
„Doteraz existovala iba možnosť núdzovej situácie, ktorá musela byť vyhlásená plošne, čo malo obrovský dopad na všetky ľudské práva. My sme našli riešenie, keď budeme môcť využiť inštitút mimoriadnej situácie v konkrétnych zariadeniach, v konkrétnych okresoch, tam, kde je to potrebné. Nebavíme sa o nútenej práci, ide len o to, že v konkrétnych zariadeniach budú musieť lekári chodiť do práce počas ďalších dvoch mesiacov,“ ozrejmil Taraba.
Podľa poslanca hnutia Slovensko Gábora Grendela je prijaté riešenie silové, cynické a považuje ho aj za nespravodlivé.
„Silové je to preto, lebo namiesto rokovaní zavádza de facto teror, keďže chce niektorých lekárov prinútiť pracovať proti ich vôli. Cynické je preto, lebo práve lekári zachránili Robertovi Ficovi život, a mohol by mať pre ich požiadavky väčšie pochopenie. Nejde len o platové požiadavky, ale aj o to, aby pracovali v lepších podmienkach, aby im zdravotné poisťovne lepšie platili za jednotlivé úkony,“ povedal opozičný poslanec.
Nespravodlivým je postup z toho dôvodu, že kým zdravotníkom chcú platy zmraziť, „predsedovi vlády a ministrom ich treba zdvojnásobiť.“