fbpx

Hrôza v Kyjeve očami svedkov: Deti po dialýze vyťahovali oknami, batoľa operovali s baterkou

Svetlá zhasli vo chvíli, keď na operačnej sále ležalo dvojročné batoľa. Napriek ruskému útoku na detskú nemocnicu Ochmatdyt v Kyjeve si lekári so situáciou poradili. Zdroj: TASR/AP Photo

Zrazu sa môže postarať až o 600 detských pacientov.

V pondelok sa však svetom prehnali zábery zachytávajúce zakrvavené deti, zrútené stropy a zničené operačné sály.

Pátracie akcie v nemocnici boli sťažené niekoľkými ďalšími leteckými poplachmi, ktoré donútili personál záchrannej služby vyhľadať úkryt.

„Chcú nás zasiahnuť, keď zachraňujeme naše deti. Je to barbarské,“ zdôraznil jeden z dobrovoľníkov.

Nemocnica Ochmatdyt je známa pokročilými zariadeniami na starostlivosť o deti. Ročne vykoná na 10 tisíc chirurgických zákrokov a lekári tu ošetria 20 tisíc detí. Zdroj: TASR/AP Photo

Situácia silne a veľmi emotívne dopadla najmä na rodičov najmenších pacientov. Jednou z nich je Julia Vasylenko, matka jedenásťročného Denysa, ktorý sa v nemocnici lieči s rakovinou.

„Syn berie lieky proti bolesti. Už pol dňa je bez nich. Bol vynesený po schodoch z tretieho poschodia. Bol tam dym a silný prach,“ opisovala v pondelok pre CNN.

Marina Ploskonosová agentúre AP oznámila, že jej štvorročný syn podstúpil v piatok operáciu chrbtice.

„Moje dieťa je vydesené. Toto by sa nemalo diať, je to detská nemocnica,“ povedala a prepukla v plač.

Len sekundy po tom, čo raketa narazila do kyjevského zdravotníckeho zariadenia, prišla Svitlana Kravčenková k dvojmesačnému synovi, ktorý sa tu liečil. Bábätko prikryla látkou, aby ho ochránila pred vzduchom poletujúcim prachom.

„Bolo to desivé. Snažila som sa ho zakryť látkou, aby mohol dýchať,“ hovorí agentúre Reuters s trasúcim sa hlasom 33-ročná žena. V priebehu záchrannej a pátracej akcie držala dieťa pevne v rukách, jej manžel Volodymyr vedľa nej sledoval skazu.

Ich auto zaparkované vedľa zničenej budovy bolo pochované pod sutinami. Celá rodina ale našťastie vyviazla len so škrabancami a odreninami.

„Keby sme boli v aute, tak už neexistujeme,“ podotkol muž.

Ľudia sú udalosťami z pondelňajšieho rána otrasení a zmietajú nimi rôzne emócie. Popri strachu, obáv je to aj smútok. Hnev k Rusom však 55-ročná lekárka Jevhenija Rokhvargová napríklad vôbec necíti.

„Možno vyčerpanie. A veľmi hlboký smútok. Len si prajem, aby sa to nestalo,“ dodala.

„Medzi obeťami boli aj najchorejšie ukrajinské deti,“ povedal Volker Türk, komisár OSN pre ľudské práva. Dodal, že tím OSN navštívil nemocnicu krátko po jej zasiahnutí a videl, ako sa deti liečia s rakovinou na nemocničných lôžkach postavených pod holým nebom.

„Je to odporné a ja prosím tých, ktorí majú vplyv, aby urobili všetko, čo je v ich silách, aby tieto útoky okamžite prestali,“ dodal Türk. Správcovia Kyjeva vyhlásili 9. júl dňom smútku, kedy sú zakázané zábavné akcie a spustené vlajky.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie