fbpx

Hríb horký, červený či žlčový. Tieto plody nejedz. Ako ich spoznať a nepokaziť si praženicu?

Na snímke huby a hríby. Zdroj: TASR - Erika Ďurčová

Hríb horký

Na prvý pohľad krásna huba, je ale lepšie nechať ju v lese. Nejedlý hríb horký totiž patrí – rovnako ako predošlé dva – do skupiny horkých hríbov, rastie ale málo, a ľudia ho preto toľko nepoznajú. O to viac ťa ale môže zaskočiť.

Ako ho spoznať?

  • V dospelosti je mohutný, klobúk môže mať priemer až 20 cm a aj noha je robustná.
  • Typické sú pre neho citrónovo sfarbené rúrky, ktoré sú neskôr skôr okrové až hnedasté. Hríb horký patrí medzi „modráky“, takže rúrky pri otlaku výrazne modrajú.
  • Citrónovo žltá noha postupne smerom k zemi bledne a v jej hornej časti je jemná žltá sieťka, ktorá však niekedy môže úplne chýbať. Nohu často pokrývajú červenkasté alebo hnedasté škvrnky.
  • Klobúk je sfarbený najskôr do belavej až jemne šedej farby, neskôr má krémovú až hnedastú farbu. Počas sucha začne praskať.
  • Dužina je najskôr žltá, postupne ale vybledne. Pri reze rýchlo mení farbu do modra.
  • Čerstvá huba má príjemnú vôňu, len čo ale začne zosychať, zapácha a pripomína močovinu.
  • Chuť je najskôr nenápadná, po chvíli ale veľmi horká a nepožívateľná prípadnou tepelnou úpravou sa horkosť ešte zvýrazní).

V čom je hríb horký zradný?

Pokiaľ chceš spoľahlivo spoznať horký hríb, je najlepšie kúsok ochutnať. Pri hríbe horkom ale existuje jedna zvláštnosť. Horký totiž začne byť až po niekoľkých sekundách, takže je potrebné chvíľku ho v ústach nechať. „Po chvíľke je jeho chuť naozaj odporne horká,“ opisuje mykológ Rudolf. Hríb horký síce nie je jedovatý, ale citlivejším jedincom by mohol spôsobiť zažívacie problémy. Preto ho po ochutnaní určite vypľuj.

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie