Mykológovia radia, čo je typické pre nejedlé horké hríby. Ako spoznať horčiak alebo žlčník, hríb červený či menej známy hríb horký? A čo je na týchto hubách zaujímavé?
Podhríb žlčový
Primieša sa vám medzi ostatné huby a vyprážané alebo polievka sú razom skazené. Vieš, ako podhríb žlčový, ktorému sa ľudovo hovorí horčiak, odlíšiť od jedlého hríbu? A vedel si, že aj horčiak môže byť užitočný a môže pomôcť, keď ti bude zle?
Ako spoznať podhríb žlčový alebo horčiak?
Horčiak má ľahko ružovkasté póry rúrok. Túto farbu ale získava až v dospelosti. Mladé huby majú rúrky biele. Typická je pochopiteľne aj nepríjemná horká chuť. „Jej intenzita môže byť rôzna a navyše tak ako pri všetkých zmysloch, aj chuť vnímajú ľudia rôzne. Rovnaká huby tak môže jednému pripadať mierne horká a inému veľa,“ upozorňuje mykológ Mikšík.
- Má svetlo hnedý klobúk a rovnakú farbu má aj noha, ktorú pokrýva výrazná hnedá sieťka.
- Pokiaľ do neho pichneš, je biely a farbu nemení.
- Najviac rastie v ihličnatých lesoch pod smrekmi a borovicami. Zriedkavo ho môžu hubári nájsť aj pod bukmi.
Podhríb žlčový ako liek: Ako to funguje?
Aj keď nie je jedlý, nazbieraj si ho, usuš a rozomeľ na prášok. Ten sa potom dá používať pri žalúdočných nevoľnostiach, na ktoré veľmi dobre pomáha. Obsahuje totiž tzv. kalopiny a cyklokalopíny, čo sú biologicky aktívne látky s horkou chuťou. „Posledné výskumy preukázali, že majú antibakteriálne účinky. Pri ťažkostiach stačí dať na špičku noža trochu sušené huby a primiešať ju do jedného sústa, pretože samotný prášok by ste prehĺtali ťažko,“ hovorí mykológ.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)