fbpx

Hranice človeka: Ako fungujú telá freediverov a potápačov do extrémnych hĺbok?

Freediving je potápanie na jeden nádych, bez prístrojov v úplnom tichu a relaxácii. Zdroj: Freepik

Akonáhle nutkanie dýchať zosilnie, pridajú sa aj kontrakcie bránice ako ďalší „argument“ k nadýchnutiu. Mozog skrátka bojuje o život a nevidí, že kyslíka má ešte dosť.

Ak sa dokážete popasovať s počiatočným nepohodlím, ktoré má na svedomí váš panikáriaci  mozog, otvoria sa vám nové obzory. Zdravý človek môže zadržať dych na jednu až dve minúty a má v krvi stále 100 percent kyslíka, ako tvrdí doktor Peter Lindholm z Kalifornskej univerzity v San Diegu, ktorý sa venuje problematike zdravotných aspektov potápania a zároveň je sám freediver.

Celý freediving je založený na ovládaní vlastného tela a vlastných myšlienok. Zdroj: Freepik

Keď zvládnete odolať nutkaniu sa nadýchnuť v prvých sekundách, stačí, aby ste to niekoľkokrát zopakovali, a mozog si uvedomí, že nejde o život. To znamená, že nepríjemný pocit môže s tréningom ustúpiť.

Niektorí potápači pred ponorom zámerne hyperventilujú a dávajú si pozor na to, aby každý výdych trval o niečo dlhšie ako nádych. Zníži tým obsah oxidu uhličitého v krvi, čo umožní ich mozgu malý náskok. Tí pokročilejší používajú techniku, pri ktorej donútia pľúca pojať viac kyslíka, než by boli schopné normálne obsiahnuť. Ide o takzvané pakovanie alebo žabie dýchanie, odborne zvané glosofaryngeálne.

To je špeciálna technika nádychu používaná aj u pacientov so zníženou vitálnou kapacitou pľúc, ktorá spočíva v postupnom „prehĺtaní“ vzduchu do pľúc pomocou úst av zabránení unikaniu vzduchu hrtanom a nosom. Tým dôjde k navýšeniu objemu vzduchu v pľúcach.

To sú ale len drobné triky oproti niečomu, čo zdieľame s každým ďalším cicavcom na planéte. Zatiaľ sme sa totiž nevenovali tomu hlavnému aspektu potápania – vode a jej tlaku.

Pod tlakom

Akonáhle vstúpite do vody, atmosférický tlak sa výrazne zvýši. V 10 metroch pod hladinou vás zviera dvojnásobný tlak oproti tomu bežnému, na ktorý ste zvyknutí. Lekári kedysi verili v to, že sa ľudia nemôžu ponoriť hlbšie ako zhruba 40 metrov, než sa ich orgány zrútia, ale ľudské telo má svoje vlastné spôsoby, ako sa proti tlaku v hĺbke brániť.

Tlak ovplyvňuje vzduch, ktorý si potápači nesú v pľúcach. Spôsobuje jeho zmršťovanie na ceste dole a rozpínanie, keď sa vracajú späť na hladinu. Ďalšou vecou, ​​na ktorú musia potápači brať ohľad, keď sa ponoria hlbšie, je ich vztlak.

Akonáhle dosiahnu určitú hĺbku, stanú sa voči okoliu neutrálne, prestanú sa vznášať a potom začnú klesať. Hĺbkoví potápači to používajú ako spôsob, ako zostúpiť dole bez toho, aby museli spotrebovávať energiu plávaním.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie