fbpx

Hráči Pokémon Go ničia mapy. V honbe za vzácnym druhom si vymýšľajú pláže

Ilustračná fotografia. Zdroj: Freepik, Unsplash/Mika Baumeister

V populárnej hre Pokémon Go je možné loviť aj plážového Pokémona menom Wiglett. Ako názov Pokémona napovedá, kto nemá v dosahu pláž, má s jeho lovom smolu. Hráči však prišli na to, že si pláž môžu vytvoriť kdekoľvek. Hra totiž využíva Open Street Map, ktorú vytvára komunita – takže je možné ju vandalizovať.

V populárnej hre Pokémon Go sa nachádza vyše sedemsto druhov Pokémonov. Ich lov prebieha pomocou smartfónov s mapou, na ktorej sa ukazujú príšerky, ktoré je možné v danej oblasti chytiť. Niektoré druhy sú ale vzácne, predovšetkým kvôli svojmu výskytu. To je aj prípad Wigletta, ktorý sa vyskytuje výhradne na plážach. Aby bolo jeho chytenie jednoduchšie, prišli hráči so zaujímavým trikom. Dávajú falošné pláže na miesta, kde v skutočnosti nie sú. Tí, ktorí nechcú chytať Wigletta, ale potrebujú mapu regulárne používať, však trpia.

Tento podvrh umožňuje nástroj OpenStreetMap, ktorý Pokémon Go na svoju hru využíva. Teda online databáza máp podobná napríklad tej od spoločnosti Google, ale s tým rozdielom, že je spravovaná otvorenou komunitou používateľov. Ako píše server 404media, používatelia platformy si začali vandalizáciou všímať na konci apríla: pláže sa im v mapách začali ukazovať na miestach, ako sú športové štadióny alebo golfové ihriská.

Podľa webu taktiež z databázy vyplýva, že podobné pokusy o „tvorbu“ falošných pláží pochádzajú najčastejšie od nových užívateľov OpenStreetMap, ktorí vytvárajú množstvo očividne falošných informácií. Väčšina nepravých pláží sa síce nachádza v blízkosti vodných plôch, ale niektoré ďalšie sú umiestnené úplne nezmyselne, napríklad u škôl alebo obchodných centier. Web ešte pripomína, že jasnú spojitosť medzi týmto trendom a hráčskou komunitou Pokémon Go ukazuje „podpis“ najaktívnejšieho tvorcu falošných biotopov, ktorý pripomína pokeball – schránku na chytanie príšeriek.

V diskusii nad spomínaným článkom na serveri Slashdot používatelia upozorňujú, že nezmyselné pláže môžu vyzerať nevinne, ale rovnako ľahko sa dajú vytvoriť napríklad neexistujúce hasičské hydranty alebo miesta s uloženými defibrilátormi. A navrhujú vandalov nájsť a na oplátku zvandalizovať mapy okolo ich bydlísk tak, aby sa k nim nikto nemohol dostať.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie