fbpx

Horúčkou dengue a maláriou sa môžeš nakaziť už aj v Európe. Môže za to otepľovanie

Reklama
Horúčku dengue prenášajú vírusom komáre. Zdroj: X/Cursos CPT, NowMyNews

Cestujúci by podľa Maďara nemali podceňovať ani prepravu do cieľovej destinácie. „V lietadle sedia ľudia v uzavretom priestore, v blízkom kontakte, s uzavretou cirkuláciou vzduchu, takže rizikových zdrojov nákazy sú tam pravidelne desiatky,“ varoval Maďar. Podľa jeho odhadu sa môžu do vzdialenosti dva metre, teda takej, v ktorej je možná nákaza infekčnými chorobami, dostať desiatky ľudí.

Odborník doplnil, že najúčinnejšou prevenciou je správne použitie repelentu, vhodné oblečenie a moskytiéra. Na horúčku dengue sú dostupné aj vakcíny.

Maďar upozornil aj na riziká pri cestovaní tehotných žien, najmä v prvom trimestri, ale aj na riziká pri cestovaní s deťmi. Neodporúča napríklad cestovať lietadlom v prvých šiestich mesiacoch, pokiaľ dieťa nie je doočkované a nemá vyzretý imunitný systém. Aj deti do piatich rokov by sa mali podľa neho vyhýbať krajinám s výskytom malárie.

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie