Slovenský dlh stráca medzi investormi na príťažlivosti, čo sa prejavuje nárastom výnosov na najvyššiu úroveň v rámci eurozóny. Za tento týždeň vzrástli na najvyššiu úroveň medzi 20 krajinami, ktoré používajú jednotnú menu.
Slovenské štátne dlhopisy sa čo do príťažlivosti pre investorov na trhu ocitli na poslednom mieste medzi členskými krajinami eurozóny. Dlhy strácajú atraktivitu už niekoľko mesiacov, tento trend sa časovo zhoduje s nástupom novej slovenskej vlády, ktorej predsedá staronový premiér Robert Fico.
Výnosy z desaťročných štátnych dlhopisov vydaných slovenskou vládou tento týždeň vzrástli na najvyššiu úroveň medzi 20 krajinami, ktoré používajú jednotnú menu, keď prekonali aj výnosy talianskych dlhopisov.
Výnos desaťročného slovenského dlhopisu dosahoval vo štvrtok dopoludnia 3,624 percenta, zatiaľ čo pri obdobnom dlhopise Talianska predstavoval výnos 3,563 percenta. Taliansko je pritom druhým najzadlženejším členom eurozóny pri pohľade na pomer štátneho dlhu k ekonomickému výkonu – taliansky dlh predstavuje 140,6 percenta hrubého domáceho produktu.
Vyšší údaj vykazuje už len Grécko – 165,5 percenta. Slovensko je s 58,6 percentami hlboko pod priemerom eurozóny, ktorý činí 89,9 percenta.
Od októbrového nástupu Ficovej vlády sa napríklad výrazne posunula pozícia Slovenska voči vojne na Ukrajine, kde Fico volá po okamžitých rokovaniach medzi napadnutou krajinou a Ruskom, a vyslovil sa aj opakovane proti ďalšej vojenskej pomoci Kyjevu.
Ficov kabinet tiež razantne vystúpil proti domácim verejnoprávnym médiám alebo neziskovým organizáciám, voči ktorým navrhuje obdobný postup, aký volí ruský prezident Vladimír Putin.
Ku koncu februára predstavovala nominálna hodnota slovenských štátnych dlhopisov 63,75 miliardy eur.