Prvým z dôvodov podľa gynekologičky Alexandry Krištúfkovej je takzvaná démonizácia hormonálnej antikoncepcie, respektíve akejkoľvek hormonálnej liečby v posledných rokoch. „Často nesprávne odkomunikovanie nežiaducich účinkov medzi ženami navzájom, vedie k vzniku takzvaných neoverených právd, pričom stačí akýkoľvek nežiaduci účinok riešiť s odborníkom,“ tvrdí lekárka.
Medzi chýry, ktoré strašia ženy, patrí priberanie, problémy pri otehotnení po jej vysadení, vypadávanie vlasov, zhoršená pleť a pokles libida.
„Preparáty hormonálnej antikoncepcie sa od seba líšia a každej žene vyhovuje niečo iné. Jednej tento preparát môže spôsobovať nežiaduce účinky, no druhej sa akoby zázrakom po tom istom preparáte zlepší pleť, vlasy aj menštruácia,“ vysvetľuje Krištúfková.
Ak teda máte s antikoncepciou problémy, obráťte sa na svojho doktora a typ či značku pokojne obmeňte. „Keď je žena nastavená na danú antikoncepciu a dodržiava určité zásady – nefajčí, hýbe sa, chodí pravidelne na lekárske kontroly, tak viac-menej nie je nebezpečná. Najviac komplikácií je však spojených so začiatkom užívania, preto pauzy medzi nasadzovaním hormonálnej antikoncepcie, sa v medicíne aktuálne neodporúčajú,“ ozrejmila.
Za ďalší dôvod je zodpovedná nedostatočná informovanosť. Pacientky sa boja opýtať sa lekára, ako princíp antikoncepcie funguje. „Keď pochopia princíp fungovania, možnosti, výhody a možné riziká väčšinou z nich ten strach opadne,“ poznamenala gynekologička.