fbpx

Horiace elektromobily: Realita verzus mýty a ako technológia znižuje riziká

Ilustračný obrázok. Zdroj: Freepik.com

Horiace elektromobily sa stali populárnym fenoménom na internete, ktorý často zveličujú odporcovia alternatívnej mobility. Skutočné riziká sú však malé a vďaka novej technológii sa darí ich ešte viac znižovať, informujú autoviny.sk. Prečo sa zdá, že elektromobily horia častejšie, než je realita? Je to jednoduché – odporcom elektrických vozidiel vyhovuje šíriť takéto správy, preto sa informácie o horiacich elektromobiloch rýchlo rozširujú.

 

V skutočnosti sú požiare elektromobilov štatisticky zanedbateľné. Malé riziko vzniku požiaru je najväčšie pri vysokej záťaži, akou je napríklad nabíjanie. Moderné elektromobily sú vybavené množstvom senzorov, ktoré neustále monitorujú každý článok batérie, aby zabezpečili bezpečnosť procesu. Aj nabíjacie stanice podstupujú pri nabíjaní vysokú záťaž, čo prináša určité riziká – rovnako ako pri akomkoľvek elektrickom zariadení, či už ide o tlačiareň, varnú kanvicu alebo počítač.

Bezpečnosť je pre spoločnosť ZSE Drive prioritou, a to nielen pri jazde, ale aj pri nabíjaní. Preto sa zaviedli opatrenia na minimalizovanie rizika požiaru a iných nebezpečenstiev. Tento cieľ sa dosiahol aj vďaka spolupráci so spoločnosťou BlazeCut, ktorá zabezpečuje automatický hasiaci systém T Séria, postupne inštalovaný do nabíjacích staníc.

 

BlazeCut systém T Séria je navrhnutý na ochranu malých uzavretých priestorov s vyšším rizikom požiaru, ako sú elektrické zariadenia alebo motorové priestory vozidiel, strojov a rekreačných plavidiel. Takéto zariadenia, ako sú napríklad elektrické rozvádzače či 3D tlačiarne, sa nachádzajú v každej domácnosti alebo kancelárii a predstavujú potenciálne riziko požiaru. Inštalácia systému BlazeCut T Séria je jednoduchá a účinná.

Systém funguje automaticky na princípe detekcie vysokých teplôt, bez potreby elektrického napájania. Hasiaca látka je uložená v hadičke, ktorá zároveň plní funkciu detekcie požiaru. Keď teplota v chránenom priestore dosiahne kritickú hranicu, hadička sa v najhorúcejšom mieste roztaví a uvoľní hasiacu látku priamo do ohniska požiaru. Systém je vhodný pre hasenie požiarov triedy A, B aj C a elektrických zariadení pod napätím. Hasivo je nevodivé, nekorozívne a bezpečné pre ľudí, nezanecháva zvyšky a nepoškodzuje hasené zariadenia ani ozónovú vrstvu. Systém je v nepretržitej prevádzke a spúšťa sa automaticky pri teplote nad 100°C.

 

S rastúcou popularitou elektrických vozidiel sa efektívne protipožiarne zabezpečenie priestorov s nabíjaním EV stáva kľúčovým pri ochrane ľudí a majetku,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ Branislav Minárik. „Hasiaci systém BlazeCut T Séria sme inštalovali do nabíjacej stanice, aby sme predišli požiarom spôsobeným skratom, preťažením alebo inými problémami. Týmto spôsobom chránime nielen vozidlá, ale aj okolité prostredie,“ dodáva Minárik.

Ako firma zameraná na elektromobilitu a nabíjacie stanice, ZSE Drive kladie veľký dôraz na bezpečnosť svojich zákazníkov. Takto zabezpečuje nielen ochranu majetku, ale aj dlhodobú spoľahlivosť a efektívnosť svojich zariadení.

 

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie