V súčasnosti existujú rôzne možnosti na odstránenie ochlpenia. Podstupujú ho nielen ženy, ale aj muži, ktorí sa zbavujú chĺpkov, či už z estetických, alebo zdravotných dôvodov. Aj také chlpy pod pazuchami však majú benefity.
Holenie podpazušia, končatín, ale aj intímnych miest dnes mnoho ľudí berie ako samozrejmosť. K chĺpkom na tele pristupujú ako k niečomu nadbytočnému. V skutočnosti nám ich ale príroda nenadelila len tak, aj ony majú dôležitú telesnú funkciu.
Počas puberty dochádza k hormonálnym zmenám, ktoré spôsobujú rast chĺpkov v podpazuší a na ďalších častiach tela. Keď sa ľudia blížia k dospelosti, začnú sa tieto malé chĺpky, ktoré boli predtým takmer neviditeľné, meniť, informujú novinky.cz. Stávajú sa z nich terminálne chlpy, ktoré už zasahujú do niektorých telesných funkcií.
Typy chĺpkov
Ľudia majú tri typy chĺpkov, ktoré sa v rôznych fázach vývoja menia. Každý z nich má svoje vlastnosti:
- Lanugo, ktoré sa šíri po celom tele, sa vyskytuje od posledného trimestra tehotenstva a mizne v prvých mesiacoch života dieťaťa.
- Vellus sú krátke, maximálne dva centimetre dlhé, jemné chĺpky. Rastú až na drobné výnimky (ako sú dlane a chodidlá alebo pery) po celom tele v rôznej dĺžke. Nie sú závislé na hormonálnych zmenách.
- Terminálne chlpy, ktoré nahrádzajú chlpy vellus.
Vlastnosti terminálnych chlpov
- Sú pigmentované a silne viditeľné.
- Vyskytujú sa hlavne v podpazuší, v oblasti intímnych partií, na obočí, riasach či v nose. Ale môžu byť aj kdekoľvek na tele. Je možné za ne považovať aj vlasy.
- Od chlpov vellus sa líšia tým, že sú dlhšie. Okrem chĺpkov, ktoré vyrastajú na hlave, sú chĺpky v podpazuší dlhšie ako pol centimetra, ale kratšie ako dva centimetre.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)