Novým holandským premiérom bude bývalý šéf spravodajských a bezpečnostných služieb a nestraník Dick Schoof. Podľa tlačovej agentúry DPA sa na jeho vymenovaní dohodli strany budúcej vládnej koalície. Rokovania o novej holandskej vláde sa ťahajú od novembrových volieb, ktoré nečakane vyhral Geert Wilders, kritik Európskej únie, imigrácie a pomoci Ukrajine. Informuje o tom portál idnes.cz.
67-ročný Schoof je v súčasnosti najvyššie postaveným úradníkom na ministerstve spravodlivosti a bezpečnosti. Predtým bol šéfom spravodajskej služby AIVD, národným koordinátorom pre boj proti terorizmu a bezpečnosť a riaditeľom Imigračnej a naturalizačnej služby (IND), uvádza holandská verejnoprávna televízia NOS.
Počas svojho pôsobenia v IND zohral dôležitú úlohu pri reforme imigračnej legislatívy a ako policajný šéf bol zodpovedný za transformáciu polície z niekoľkých regionálnych organizácií na jeden národný policajný zbor. Bol kritizovaný za to, že sa v čase, keď viedol protiteroristickú jednotku, pokúšal ovplyvňovať vyšetrovanie súvisiace so zostrelením lietadla spoločnosti Malaysia Airlines (ktoré sa zrútilo na Ukrajine v júli 2014 po zásahu ruskou raketou).
Vhodný kandidát
Podľa médií bude Schoof viesť vládu zloženú z odborníkov a nestraníkov. Apolitický kabinet je riešením sporov o osobu premiéra, keďže Wilders a jeho v mnohých ohľadoch extrémne názory boli pre niektorých potenciálnych koaličných partnerov neprijateľné. Mená ostatných ministrov kabinetu by mali byť známe do konca júna, informovala NOS. Podľa agentúry DPA majú polovicu kabinetu tvoriť ľudia, ktorí doteraz neboli profesionálnymi politikmi.
„Dick Schoof má skvelé výsledky, nepatrí k žiadnej strane, a preto je nad straníckou politikou, je čestný a navyše mimoriadne sympatický,“ napísal Wilders na sieti X a pridal spoločnú fotografiu.
Hendrikus Wilhelmus Maria „Dick“ Schoof sa narodil 8. marca 1957 v obci Santpoort v pobrežnej provincii Noord-Holland. V roku 1982 vyštudoval urbanistické a regionálne plánovanie na Radboudovej univerzite v Nijmegene (do roku 2004 sa nazývala Katolícka univerzita v Nijmegene). Je nestraníkom, do roku 2019 bol členom stredoľavej Strany práce (PvdA).
V máji Wilders nominoval na post predsedu vlády mikrobiológa a bývalého ministra vnútra Ronalda Plasterka. Jeho vymenovaniu však zabránila kritika v súvislosti s patentom na liečbu rakoviny, na ktorom podľa niektorých nelegálne zarobil milióny eur.
Wildersova krajne pravicová Strana za slobodu (PVV) sa dohodla na koalícii so stredopravou Ľudovou stranou za slobodu a demokraciu (VVD) súčasného premiéra Marka Rutteho, stredopravou Novou sociálnou zmluvou (NSC) a menším pravicovo-populistickým agrárnym hnutím BBB.