„Hodinová výpoveď“ NEEXISTUJE, no odísť z práce zo dňa na deň MÔŽETE! TIETO prípady vám to umožňujú

zamestannie, výpoveď
Ilustračný obrázok. Zdroj: Getty Images/Andrey Popov, bongkarngraphic
Reklama

Pojem „hodinová výpoveď“ síce v slovenskom Zákonníku práce nenájdete, no medzi ľuďmi je veľmi rozšírený. V skutočnosti ide o bežné, hovorové pomenovanie okamžitého ukončenia pracovného pomeru, ktoré je však možné len za prísne stanovených podmienok, píše portál peniaze.sk. V období, keď čoraz viac zamestnancov túži po flexibilite a lepších pracovných možnostiach, je dôležité vedieť, kedy sa dá naozaj odísť bez čakania – a kedy je potrebné dodržať zákonné termíny.

Čo vlastne znamená „hodinová výpoveď“?

Aj keď sa s týmto výrazom v bežnej reči často stretávame, legislatíva takýto pojem nepozná. Ako vysvetľuje právnik Marián Mészáros z advokátskej kancelárie FAIRSQUARE, ide o ľudový názov pre okamžité skončenie pracovného pomeru. Tento spôsob odchodu je však možný len vo výnimočných prípadoch, ktoré sú presne zadefinované zákonom.

 

Nie je výpoveď ako výpoveď

Bežná výpoveď zo strany zamestnanca je pomerne jednoduchá – dôvod uvádzať nemusí, ale je viazaný výpovednou dobou. Tá trvá jeden alebo dva mesiace v závislosti od dĺžky pracovného pomeru, a začína plynúť až od prvého dňa nasledujúceho mesiaca po podaní výpovede. Mnohí si však mylne myslia, že môžu z práce odísť hneď po podaní výpovede. Právna realita je iná – povinnosti im trvajú až do konca výpovednej lehoty.

Okamžité ukončenie? Musí byť dôvod a dôkazy

Ak chce zamestnanec ukončiť pracovný pomer bez čakania, nestačí len subjektívny pocit nespokojnosti či napätia. Musí ísť o konkrétny a zákonom uznaný dôvod. „Zákon neumožňuje voľný výklad. Dôvod musí byť nielen opodstatnený, ale aj právne preukázateľný,“ zdôrazňuje Mészáros.

 

Medzi najčastejšie situácie, ktoré umožňujú odchod bez výpovednej doby, patria:

Zdravotné dôvody: Ak zamestnanec na základe posudku lekára nie je schopný pokračovať vo výkone práce a zamestnávateľ mu do 15 dní neponúkne inú pozíciu, má právo odísť okamžite. V takom prípade má zároveň nárok na dvojmesačné odstupné. Kľúčové je však predloženie lekárskeho posudku, nie len obyčajnej správy.

Nezaplatená mzda: Ak zamestnávateľ nevyplatí mzdu do 15 dní po splatnosti, zamestnanec má právo na okamžité ukončenie pracovného pomeru – a tiež nárok na finančnú náhradu. Dôležité je však konať rýchlo – nárok zaniká mesiac po uplynutí 15-dňovej lehoty.

Ohrozenie zdravia alebo života: Ak pracovné podmienky priamo ohrozujú zamestnanca, môže z práce odísť bez výpovednej lehoty. U mladistvých je dôvodom aj ohrozenie morálneho vývinu.

Vo všetkých prípadoch však platí, že zamestnanec musí okamžité skončenie uplatniť do 1 mesiaca od zistenia dôvodu. Ak túto lehotu nestihne, právo na odchod zaniká.

 

Ako to je, keď vás prepustia „na hodinu“?

Okamžité skončenie pracovného pomeru môže iniciovať aj zamestnávateľ. A to v prípade, ak zamestnanec hrubo poruší pracovnú disciplínu, neoprávnene nechodí do práce, alebo bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin. V takýchto prípadoch končí pracovný pomer v deň doručenia oznámenia. Zamestnanec síce nemá nárok na odstupné, ale nevyčerpanú dovolenku mu musí zamestnávateľ vyplatiť.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis