„S opatrnosťou a na nevyhnutnú dobu je možné podávať tzv. antimotilitné lieky, t. j. lieky, ktoré znižujú pohyblivosť čriev, ako je napríklad Imodium. Na druhej strane sú nevhodné najmä pri krvavej hnačke a vysokých teplotách. Lieky, ktoré znižujú vylučovanie tekutín, ako je Hidrasec, sa môžu podávať pri vodnatej hnačke ako podporná liečba. Obľúbené črevné dezinficienciá, ako je Endiaron, rozhodne nie sú liekmi prvej voľby, sú neúčinné pri vírusových a niektorých bakteriálnych hnačkách,“ vysvetľuje doc. MUDr. Tachecí.
Riešenie môžete zvládnuť doma
Pri cestovateľskej hnačke je podľa neho kľúčová dostatočná hydratácia vodou alebo rehydratačným roztokom z lekárne.
Ten si môže každý pripraviť doma, stačí v litri prevarenej vody rozmiešať 8 čajových lyžičiek cukru, 1 čajovú lyžičku kuchynskej soli a šťavu z 2 pomarančov a potom vypiť 250-500 ml tohto roztoku za hodinu.
Aké sú riziká pre pacientov?
V prípade, že niekto už trpí chronickým ochorením tráviaceho traktu, musí byť v lete a pri cestovaní veľmi opatrný.
„Gastroenterologickí pacienti sú vo všeobecnosti náchylnejší na zhoršenie príznakov ochorenia pri cestovaní, niektorí sú náchylnejší na niektoré infekčné ochorenia. Ľudia, ktorí sa liečia na idiopatické črevné zápaly, dráždivý tračník a iné ochorenia tráviaceho traktu, by sa mali pred cestovaním pre istotu poradiť so svojím gastroenterológom,“ radí doc. MUDr. Tachecí.