„Z očkovania, ktoré súvisia s ochoreniami tráviaceho traktu, odporúčame najmä očkovanie proti hepatitíde A, brušnému týfusu alebo iným endemickým ochoreniam. Pri cestách do exotickejších krajín je vždy dobré konzultovať očkovanie a cestovnú medicínu s očkovacími centrami,“ odporúča doc. MUDr. Tachecí. Pomáha aj užívanie probiotík pred a na začiatku cesty.
A čo ak „to“ už prišlo?
Podľa odborníkov má 40-60 % cestovateľov rôzne formy tráviacich problémov, najmä ak cestujú do menej ekonomicky rozvinutých krajín. Dominuje medzi nimi cestovateľská hnačka.
„Dobrou správou je, že drvivá väčšina týchto problémov sa vyrieši spontánne. Výraznejšie prejavy, ako sú pretrvávajúca hnačka, zvracanie, bolesti brucha a teplota, by sa však mali kontrolovať, a to aj kvôli riziku dehydratácie,“ hovorí doc. MUDr. Tachecí. Podľa neho je dôležité vedieť, v ktorých prípadoch je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.
„Je to vhodné najmä v prípade ťažkostí trvajúcich dlhšie ako týždeň, vysokej horúčky nad 38,5 °C alebo v prípade príznakov dehydratácie, ako sú zmätenosť, ospalosť, silná únava, svalové kŕče, malé množstvo moču. Akonáhle sa objaví krvavá hnačka, zosilnia sa bolesti brucha a človek nie je schopný jesť a piť, je potrebná lekárska pomoc,“ radí gastroenterológ.
Čo si zabaliť do cestovnej lekárničky?
V cestovnej lekárničke by nemali chýbať takzvané adsorbenty, ktoré dokážu viazať toxíny a vírusy, ako napríklad aktívne uhlie alebo diosmektit (Smecta). Tie možno použiť pri všetkých formách hnačky.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)