fbpx

Hlad po cestovaní dosiahne predcovidovú úroveň. Dopravcom môžu chýbať lietadlá

Na archívnej snímke cestujúci kráčajú po letiskovej dráhe v Bratislave. Zdroj: TASR/Martin Baumann

Svetový sektor leteckej dopravy sa môže tento rok v lete dostať do nepríjemnej situácie. Očakáva sa totiž, že dopyt po cestovaní konečne prekročí úroveň pred pandémiou. Dodávky lietadiel však viaznu aj kvôli výrobným problémom Boeingu, píše idnes.cz na základe informácií agentúry Reuters.

Očakáva sa, že počet cestujúcich tento rok celosvetovo dosiahne historickú úroveň, a to 4,7 miliardy ľudí. V roku 2019 to bolo 4,5 miliardy.

Leteckí dopravcovia míňajú miliardy dolárov za opravy, aby mohli naďalej lietať so staršími lietadlami a platia vyššie ceny za zabezpečenie lietadiel od prenajímateľov. Niektorí dopravcovia sú nútení kvôli nedostatku strojov obmedzovať svoje letové poriadky.

„Tento rok pritom dopravcovia dostanú kvôli problémom s výrobou Boeingu o 19 percent menej lietadiel, než čakali,“ povedala Martha Neubauerová zo spoločnosti AeroDynamic Advisory. Americkí dopravcovia dostanú o 32 percent menej lietadiel, než sa plánovalo pred rokom, pretože niekoľko leteckých spoločností závisí od lietadiel Boeing 737 MAX, dodala.

Boeing je pod tlakom od incidentu z 5. januára, kedy sa lietadlu spoločnosti Alaska Airlines vo vzduchu odtrhla časť trupu. Firma čelí prísnej kontrole zo strany regulátorov. Tí okrem iného stanovili limit na výrobu lietadiel 737 MAX, ktorého spoločnosť v produkcii ani nedosahuje.

V Európe obmedzila niektoré linky nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair. V Spojených štátoch tak urobili aerolinky United a Southwest, ktoré zároveň upravili plány na prijímanie zamestnancov.

Kvôli nedostatku nových lietadiel zažíva boom trh s lízingom lietadiel. Sadzby za prenájom nových strojov Airbus A320-200neo a Boeing 737-8 MAX dosiahli 400-tisíc dolárov (asi 368-tisíc eur) mesačne, čo je najviac od polovice roku 2008, vyplýva z údajov spoločnosti Cirium Ascend Consultancy.

Letecké spoločnosti utrácajú za prenájom lietadiel o 30 percent viac ako pred pandémiou covidu-19, konštatoval John Heimlich, hlavný ekonóm spoločnosti Airlines for America (A4A), ktorá zastupuje hlavných amerických dopravcov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie