Ak stojíte pri chladničke, zastavte sa a spýtajte sa sami seba, čo robíte: Je čas raňajok, obeda, večere? Idem si kúpiť niečo konkrétne? Pomôže to, čo zjem, môjmu telu? Som tu bez toho, aby som vedel ako?, Potrebujem len „vyplniť smútok alebo stres“?
Ak dokážete vydržať nepríjemné pocity, narastajúcu úzkosť, hnev a nepohodu v danom momente, pravdepodobne po niekoľkých opakovaniach, ale možno až po niekoľkých týždňoch, zistíte, čo vlastne jete. Je to také silné, že už len nával tejto emócie nás ženie do obranného mechanizmu „zjedz to“.
Tipy, čo robiť
Ak vieš, že tvoje stravovanie a maškrtenie nie je úplne v poriadku, je určite veľmi dôležité zistiť, prečo sa tak deje, a začať sa zaoberať predovšetkým svojou psychikou a dušou.
Kľúčom k úspechu je uspokojiť potrebu, ktorá sa za nutkavým prejedaním skrýva.
Okrem toho však môžeme pracovať aj na svojom tele a sile vôle. Ak sa telo cíti dobre, aj duša sa bude cítiť lepšie. A to, čo ju trápi, bude oveľa ľahšie spracovať.
Svoju úlohu však zohráva aj zloženie stravy, rozloženie hlavných jedál, stres a dokonca aj fáza menštruačného cyklu. Chceš sa zbaviť problému nazývaného emočné stravovanie? Môžeš vyskúšať nasledujúce pravidlá.
Pravidlo upozornenia
Je dobré presne vedieť, kedy ste náchylní na prejedanie sa, aby ste uspokojili emocionálny hlad.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)