Stojíš príliš často pri chladničke a premýšľaš nad tým, čo si dáš? Snažíš sa v obchode zistiť, čo je dobré kúpiť? Na tom nie je nič zlé. Skús sa však zamyslieť nad tým, kedy si si naposledy naozaj pochutnal na nejakom jedle. Keď začneš pociťovať výrazné výpadky pamäte a nebudeš si veľmi uvedomovať, čo a prečo ješ, možno máš problém, píše portál idnes.cz.
A možno hneď aj niekoľko problémov. Každý, kto už zažil nájazdy na chladničku, to už pozná z prvej ruky. Niektoré sú zdanlivo nenápadné. Pomaly sa napríklad hromadia kilá. Možno nie hneď, ale večerné a nočné maškrtenie a káva so sušienkou narýchlo kúpenou v obchode sa skôr či neskôr pridajú.
Týždeň bez sladkostí
Skús si dať výzvu „týždeň bez sladkostí“ a potom si dajte svoju obľúbenú tyčinku. Uvidíte, že v priebehu týždňa sa vaše chuťové bunky zmiernia a bude ti to pripadať zvláštne a presladené.
Väčšina potravín, ktoré nám reklama ponúka ako prostriedok na získanie „lepšej nálady“ (sladkosti, čipsy, tyčinky atď.), je príliš ochutená, takže otupuje citlivosť chuťových buniek. Keď si na ne zvykneš, obyčajné jedlo ti už ani tak nechutí.
Čím viac a častejšie počas dňa jeme, tým viac sme emocionálne hladní. Ochutnávanie, maškrtenie a rýchle občerstvenie neumožňujú nášmu tráveniu odpočinúť si, nieto ešte začať spaľovať tuky.
Za väčšinou porúch príjmu potravy, ku ktorým patrí aj nočné a večerné prejedanie, stojí emocionálna nestabilita. Smútok, úzkosť, strach – a naša snaha potlačiť tieto veci jedinou vecou, ktorá je upokojujúca a príjemná. Jedlo.
Si to ty, kto stojí pri chladničke a cíti sa smutný? Alebo si len milovníkom dobrého jedla? Dá sa to celkom ľahko zistiť. Pozoruj svoje podvedomé zvyky. Niečo iné je, ak si dnes večer plánuješ nakrájať syr a olivy k filmu. Ale ak si príliš nepamätáš, čo si zjedol, tak ješ chaoticky a nekoordinovane, a to je problém.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)