Hoci oficiálne verzie hovoria o Hitlerovej samovražde v roku 1945, novozverejnené dokumenty CIA ukazujú, že americkí agenti brali teóriu o jeho úteku do Južnej Ameriky vážne ešte desať rokov po vojne.
Argentína navyše sľubuje zverejniť utajované archívy o nacistoch, ktorí tam našli útočisko. Portál Topky prináša prehľad prekvapivých zistení z archívov a vyjadrení argentínskej vlády.
Oficiálna verzia smrti a jej skeptici
Podľa všeobecne prijatej verzie Adolf Hitler a Eva Braunová spáchali 30. apríla 1945 samovraždu v berlínskej podzemnej skrýši. Telá boli spálené a neskôr identifikované podľa zubných záznamov. KGB ich ostatky zničila v roku 1970, pričom zachovala len niekoľko častí, ktoré podľa britskej tajnej služby skončili v Moskve. Aj napriek tomu sa začali šíriť konšpiračné teórie o tom, že Hitler nezomrel a utiekol.
CIA hľadala Hitlera v Južnej Amerike
Zverejnené dokumenty CIA ukazujú, že agenti organizácie sa témou Hitlerovho možného úteku zaoberali ešte minimálne do roku 1955. Terénni agenti preverovali rôzne hlásenia a informácie vrátane fotografie muža nápadne podobného Hitlerovi z Kolumbie. Jeden z dokumentov opisuje hotel v Argentíne, ktorý bol údajne pripravený prijať Hitlera ako utečenca, ak by sa dostal do problémov.
Hitler ako „Schrittelmayor“?
Mimoriadne zaujímavý je spis z októbra 1955, kde sa uvádza, že istý Phillip Citroen – údajne bývalý člen SS – tvrdil, že sa pravidelne stretával s Hitlerom žijúcim pod menom Adolf Schrittelmayor v kolumbijskom meste Tunja. Vraj s ním trávil čas na pláži a dokonca ukázal fotografiu. Hitler sa podľa neho mal neskôr presunúť do Argentíny.
Napriek tomu CIA vo vnútorných dokumentoch konštatovala, že vyhliadky na potvrdenie týchto informácií sú mizivé a odporučila pátranie ukončiť. Odvtedy sa nenašli žiadne verejne dostupné záznamy o ďalšom vyšetrovaní zo strany CIA.
Nacisti v Južnej Amerike: realita, nie mýtus
Aj keď existencia žijúceho Hitlera nebola nikdy potvrdená, útek členov nacistického režimu do Južnej Ameriky je historickým faktom. Takzvané „potkanie cesty“ – siete únikových trás – umožnili mnohým uniknúť trestu. Medzi najznámejších patrí Adolf Eichmann, ktorého Mossad v roku 1960 uniesol z Argentíny a postavil pred súd v Jeruzaleme.
Argentína sľubuje odtajnenie archívov
Záver článku prináša aktuálne vyjadrenie argentínskeho ministra vnútra Guillerma Alberta Francosa, ktorý oznámil, že vláda odtajní všetky dokumenty týkajúce sa nacistov na svojom území. „Prezident nariadil, aby všetky relevantné dokumenty z ktoréhokoľvek štátneho úradu boli zverejnené, pretože neexistuje dôvod na ich utajenie,“ povedal pre Buenos Aires Times.
Tieto materiály by mohli priniesť nové svetlo do jednej z najzáhadnejších kapitol povojnovej histórie – nielen o úteku nacistov, ale možno aj o tom, čo sa naozaj stalo s Adolfom Hitlerom.