Poľsko sa stalo prvou postkomunistickou európskou krajinou, ktorá má špecializované LGBTQ+ múzeum. Vo Varšave bolo otvorené prvé poľské múzeum zamerané na queer menšinu. Pre krajinu je to významný moment, keďže sa jej politika po desaťročiach vlády pravicových populistov posúva späť do stredu.
Queer múzeum na Marszałkowskej ulici otvorilo združenie Lambda Warsaw, najstaršia fungujúca poľská LGBTQ+ organizácia. Je to prvé múzeum svojho druhu v postkomunistickej európskej krajine, uvádza Euronews. „Nachádzame sa na Marszałkowskej ulici, v srdci Varšavy,“ povedal Miłosz Przepiórkowski, prezident spoločnosti Lambda. „Toto je signál pre politikov: Pozrite, otvárame piate queer múzeum na svete v krajine s najhoršou právnou situáciou pre queer ľudí v EÚ.“
V múzeu sa nachádza približne 150 artefaktov z histórie LGBTQ+ menšiny v Poľsku, vrátane listov, fotografií a materiálov prvých aktivistov. Niektoré z týchto predmetov pochádzajú až zo 16. storočia. Všetky exponáty pochádzajú z archívu historických materiálov organizácie Lambda, ktoré sú určené pre queer menšinu. Zbierka 100 000 artefaktov bola súčasťou motivácie spoločnosti Lambda na otvorenie múzea.
„Lambda Varšava funguje predovšetkým ako pomocná organizácia, takže naše aktivity nie sú viditeľné pre širšiu verejnosť, ale to sa dnes mení,“ povedal Przepiórkowski na slávnostnom otvorení. Keď múzeum otvorilo svoje brány pre verejnosť, zúčastnili sa na ňom kľúčové osobnosti poľskej LGBTQ+ minulosti, ako napríklad spisovatelia Andrzej Selerowicz a Ryszard Kisiel, ktorí boli v 80. rokoch minulého storočia v Poľsku predmetom profilovania homosexuality.
Z vystavených predmetov stojí za zmienku vydanie Zbierky zákonov z roku 1932, kde bolo zrušené stíhanie vzťahov osôb rovnakého pohlavia. Nachádza sa vedľa aktivistických letákov a obrázkov tajných miest, kde sa v tom čase ľudia z menšiny stretávali. „Pre mňa je toto múzeum malé a veľké zároveň, pretože predstavuje míľnik v živote našej komunity,“ povedal Krzysztof Kliszczyński, riaditeľ múzea.
Míľnik pre postkomunistickú krajinu
Hoci sexuálne aktivity osôb rovnakého pohlavia boli v Poľsku dekriminalizované už v roku 1932, nemecká okupácia krajiny v rokoch 1939 až 1945 zaviedla zákony zakazujúce homosexualitu. Počas komunistickej éry Poľsko do roku 1969 zrušilo všetky obvinenia z trestného činu homosexuálnych aktivít, kríza AIDS však v 80. rokoch priniesla kultúru dohľadu nad homosexuálmi.
Odvtedy poľská konzervatívna kultúra a strana Právo a spravodlivosť (PiS) – ktorá vládla v rokoch 2015 až 2023 – podporovali diskrimináciu proti LGBTQ+ menšine v spoločnosti. Po zmene vlády v roku 2023 stredopravá strana Občianska platforma, ktorú vedie premiér Donald Tusk, naznačila progresívnejší prístup k LGBTQ+ menšine v Poľsku.
Partnerstvá osôb rovnakého pohlavia sú síce dekriminalizované, ale poľské právo ich stále neuznáva. Hoci existujú zákony zakazujúce diskrimináciu na základe sexuálnej identity, v zákone nie je žiadna ochrana proti zločinom z nenávisti. „Už sa nemusíme báť,“ povedal Kliszczynski na otvorení.
View this post on Instagram
Slovensko stále na chvoste EÚ
Postavenie LGBTQ+ menšiny na Slovensku je dlhodobo komplikované a spoločensky citlivé. Slovensko patrí medzi krajiny EÚ s najnižšou úrovňou právnej ochrany a uznania LGBTQ+ osôb. Registrované partnerstvá ani manželstvá osôb rovnakého pohlavia nie sú povolené a rodová rovnosť vo verejnej a politickej sfére je presadzovaná nedostatočne.
Aj keď verejná diskusia o právach LGBTQ+ menšiny naberá na intenzite, spoločnosť zostáva polarizovaná, čomu napomáhajú aj mnohí politici, ktorí zo vzbudzovaní homofóbie dlhodobo ťažia. Konzervatívne postoje sú hlboko zakorenené a ovplyvňujú nielen verejnú mienku, ale aj legislatívne rozhodnutia. LGBTQ+ menšina sa stretáva s diskrimináciou, nepochopením a obmedzenými možnosťami právnej ochrany.
Napriek výzvam však vznikajú iniciatívy a organizácie, ktoré aktívne bojujú za zmenu. Príkladom sú Pride podujatia alebo kampane zamerané na zvyšovanie povedomia a podporu dialógu. Verejná podpora LGBTQ+ práv však rastie pomaly, čo svedčí o potrebe ďalšieho vzdelávania a posilňovania inklúzie.