Predseda klimatickej konferencie COP28 Sultán Džábir na začiatku plenárneho rokovania oznámil dosiahnutie kľúčovej dohody o odklone od fosílnych palív, informujú z miesta konania médiá. Na potrebe odklonu od fosílnych palív sa zhodli zástupcovia takmer 200 krajín. Predsedníctvo konferencie zverejnilo návrh finálneho uznesenia v noci na dnešok, na záver dvojtýždňových náročných rokovaní, ktoré sa pretiahli o jeden deň.
„Prvýkrát máme v našej konečnej dohode slová o fosílnych palivách,“ uviedol Džábir podľa denníka The Guardian a jeho slová podľa denníka sprevádzal v pléne potlesk delegátov postojačky. Predseda konferencie označil klimatickú dohodu za „historický balík“ opatrení.
Predtým predstavený návrh dohody vyzýval k „odklonu od fosílnych palív v energetických systémoch, a to spravodlivým, riadnym a rovnocenným spôsobom… tak, aby sme do roku 2050 dosiahli uhlíkovú neutralitu v súlade s vedeckými poznatkami.“
Dohodu uvítal generálny tajomník OSN António Guterres. COP28 podľa neho dospela k rozhodujúcemu momentu v boji proti klimatickej zmene.
Ropa, plyn a uhlie v súčasnej dobe zaisťujú približne 80 percent svetovej energie. Podľa vedcov sú fosílne palivá zďaleka najväčším zdrojom emisií skleníkových plynov, ktoré spôsobujú zmenu klímy.
Predchádzajúce konferencie prijali iba mantinely na zníženie emisií skleníkových plynov bez výslovnej zmienky o fosílnych palivách, ktoré sú ale zodpovedné za dve tretiny vyprodukovaných emisií. Na konferencii COP26 v Glasgowe sa zúčastnené krajiny zaviazali k obmedzeniu uhlia, na cieľoch ohľadom ropy a zemného plynu sa však doteraz nikdy nedohodli.
Návrh dohody podľa Reuters uvádzal aj sedem ďalších krokov k zníženiu emisií skleníkových plynov. Vyzýva okrem iného na strojnásobenie kapacity obnoviteľnej energie na celom svete do roku 2030 a urýchlenie technológií, ako je zachytávanie a ukladanie uhlíka, ktoré môžu pomôcť vyčistiť priemyselné odvetvia.
Dnes predstavený text sa však odvrátil od termínu „koniec fosílnych palív“, podotkla už skôr AFP. Po ňom volali niektoré ambiciózne hlasy, ale zamietli ho ropné veľmoci na čele so Saudskou Arábiou. Aj podľa agentúry AP nešiel návrh dohody tak ďaleko, že by sa usiloval o postupné vyradenie fosílnych palív, ktoré žiadalo cez 100 krajín. Namiesto toho vyzýva na prechod od nich.