Herečky a herci zo Slovenského národného divadla reagovali na vyjadrenia Šimkovičovej, ktorá tvrdila, že sú ovplyvňovaní zo zahraničia. Tieto jej tvrdenia vyvrátili.
Herci odmietli obvinenia, že ich vyhlásenie bolo ovplyvnené mimovládnymi organizáciami, ako sa tvrdilo na sociálnych sieťach. „Ani ho nepísali nijakí aktivisti. Jeho autormi a autorkami sme my a nevzniklo nikde v zahraničí. Jediné zahraničie, s ktorým spolupracujeme v tejto sezóne je Comédie-Française, Národné divadlo Ľubľana, ND Praha, Schauspielhaus Wien, ktorých inscenácie diváci mohli vidieť na javisku, či Európska divadelná konvencia, ktorej sme ale členmi už viac ako 20 rokov a niekoľko českých medzinárodných renomovaných festivalov,“ vysvetlili divadelníci.
Vyjadrujú svoje osobné názory a postoje
Herci vyzvali vládu Roberta Fica, vrátane Martiny Šimkovičovej, ktorá vedie ministerstvo kultúry ako nominantka SNS, aby predložila dôkazy na podporu svojich obvinení.
„Ak sa tu však objavili takéto zásadné odhalenia, je nutné verejne dokázať – kto, ako a kedy koordinuje zo zahraničia nás hercov po odohratí predstavenia? Veľmi radi uvítame presnejšie dáta a fakty,“ uviedli, pričom zdôraznili, že vyjadrujú len svoje osobné názory a postoje.
„Mesiace totiž spolu s inými kolegami a kolegyňami z kultúry voláme po zmene spôsobu komunikácie a po odbornom dialógu v našom rezorte. Odpoveďou bolo mlčanie, ignorácia, či pokračujúce deštrukčné a paralyzujúce kroky v dovtedy fungujúcich inštitúciách, ohýbanie slovníka, zavádzanie bez skutočných dôkazov a zneužívanie moci,“ uviedla činohra, pričom dodala, že umenie sa stalo nástrojom na rozdeľovanie spoločnosti.
Klamstiev sa neboja
Platformy Otvorená kultúra a Kultúrny štrajk sa ostro postavili proti vyjadreniam Martiny Šimkovičovej a vyzvali ju, aby prestala klamať. Ministerke odkazujú, že výsledky vo voľbách nie sú ospravedlnením jej „deštrukcie kultúry“.
„Pripomíname, že deštrukčné kroky ministerstva sú v rozpore s Programovým vyhlásením vlády. SNS sa navyše podľa prieskumov dlhodobo nachádza pod hranicou zvoliteľnosti do Národnej rady a v eurovoľbách získala 1,9% hlasov,“ reagovali platformy OK! a Kultúrny štrajk. Tiež pripomenuli, že Lukáša Machalu si občania do funkcie nezvolili.
„Požiadavky Kultúrneho štrajku nie sú excesy politizujúce divadlo, ale legitímne nároky ľudí pracujúcich v kultúre, ktoré sa týkajú podmienok práce a dôvodných obáv o fungovanie kultúry na Slovensku,“ uviedli. Dodali, že už v októbri zverejnili správu o neúspechoch ministerstva, ktorá obsahuje množstvo faktov, na ktoré ministerstvo stále neodpovedalo.
Ministerka na sociálnej sieti Telegram obvinila hercov z účasti na štátnom prevrate, o ktorom včera hovoril Robert Fico, opierajúc sa o tajnú správu SIS, ktorú predseda vlády predložil počas schôdze o jeho odvolávaní.
Šimkovičová označila za problém hercov, ktorí po predstaveniach čítajú spoločné vyhlásenia. Tento krok podnikli v rámci kultúrneho štrajku, ktorý trvá od jesene minulého roka.