Hello Kitty bola zámerne stvorená bez úst, aby z nej nevyžarovali jednoznačné emócie. Ľudia tak môžu do postavy premietnuť svoje nálady a pocity, čo k značke vytvára silnejšie puto. Absencia úst vyvolala aj kritické narážky na submisivitu žien. Kritici sa sťažovali, že dizajn figúrky, ktorej chýbajú ústa, môže vyvolávať snahu o potlačenie žien.
Existujú ale aj divokejšie výklady. Podľa jednej legendy Hello Kitty v skutočnosti vytvorila Číňanka, ktorej dcéra ochorela na rakovinu úst. Matka sa dohodla s diablom, že na oplátku za záchranu dcéry vytvorí postavičku, ktorá sa bude páčiť deťom na celom svete.
V 90. rokoch sa Hello Kitty objavila aj v rebelských hnutiach. Napríklad v Amerike sa postavička spájala s feministickým punkovým hnutím Riot Girrrl, ktorého členky nosili v ironickom duchu sponky alebo kabelky značky Hello Kitty, aby vyvrátili zastarané predstavy o krehkom ženskosti.
V poslednom čase sa objavili aj kontroverzné názory ohľadom samotnej postavičky. Zatiaľ čo takmer celý svet má postavičku Hello Kitty zafixovanú ako mačku, spoločnosť Sanrio sa v roku 2014 proti tomuto názoru striktne ohradila. „Bola som opravená, a to veľmi dôrazne,“ povedala Yanová, narážajúc na komunikáciu s firmou Sanrio. „Hello Kitty nie je mačka. Je to kreslená postavička. Je to malé dievčatko, je to kamarátka, ale nie je to mačka.“
Nielen roztomilá, ale aj zisková
(Článok pokračuje na ďalšej strane)