Alexander Ovečkin sa stal najlepším strelcom v histórii NHL. Gólom číslo 895 prekonal legendárneho Waynea Gretzkého a navždy sa zapísal do kroník svetového hokeja. Zatiaľ čo milióny fanúšikov oslavovali a gratulácie prichádzali z celého športového sveta, ozval sa aj hlas, ktorý namiesto ovácií bije na poplach – Dominik Hašek.
Bývalý český brankár a dvojnásobný víťaz Stanleyho pohára opätovne upozornil na to, čo vníma ako morálne zlyhanie ligy: ticho NHL voči ruskej agresii na Ukrajine a najmä voči samotnému Ovečkinovi, ktorý sa nikdy verejne nedištancoval od politiky Vladimira Putina. A práve ten je, podľa Haška, hlavným dôvodom, prečo radosť z rekordu nemôže byť bezvýhradná.
Hašek: „Za Ovečkinovu popularitu platia životmi nevinní“
„Ruský občan, ktorý nikdy neodsúdil imperialistickú vojnu na Ukrajine, dnes stojí na vrchole najprestížnejšej hokejovej štatistiky. A NHL mu nielen umožnila hrať, ale ho v tom aj podporovala,“ napísal Hašek na sociálnej sieti. „Jeho verejné vystupovanie a mlčanie k vojne prispeli k tomu, že zomreli a boli zmrzačení tisíce ľudí – vrátane jeho vlastných krajanov.“
Hašek dlhodobo kritizuje vedenie NHL aj krajiny, ktoré podľa neho „umožňujú reklamu na vojnu“. „NHL nesie obrovskú zodpovednosť za státisíce, možno milióny zabitých. A spoluzodpovedné sú aj USA a Kanada, ktoré Ovečkinovi umožnili vystupovať,“ tvrdí bývalý gólman s apelom, aby sa táto forma „normalizácie ruskej propagandy“ zastavila.
Ruská reakcia: od urážok po hrozby
Ostré slová českého brankára nezostali bez odozvy. V Rusku okamžite vyvolali vlnu pobúrenia – od bývalých športovcov až po politikov.
Alexander Koževnikov, dvojnásobný olympijský víťaz, reagoval stručne: „S týmto idiotom sa nemiešajte do veľkých vecí. Je to zbytočné.“ Ešte tvrdšie slová prišli od bývalého prezidenta a premiéra Ruska, dnes podpredsedu Bezpečnostnej rady, Dmitrija Medvedeva, ktorý na sociálnej sieti napísal:
„895 je výsledok veľkého ruského hokejistu! P.S.: Čakáme na samovraždu šialeného Čecha Hašeka.“
Ovečkin mlčí, ale história nezabúda
Ovečkin sám sa k celej situácii nevyjadril. Od začiatku ruskej invázie si udržiava mlčanie, ktoré si niektorí vysvetľujú ako pragmatické, iní ako zbabelé. Je známe, že dlhé roky verejne podporoval Putina a jeho portrét mal zavesený aj doma. Po vypuknutí vojny síce z profilu na Instagrame stiahol spoločnú fotografiu, ale k agresii sa nikdy priamo nevyjadril.
Zatiaľ čo rekordný gól proti Islanders, ktorý inkasoval krajan Iľja Sorokin, vstúpi do dejín, diskusia o morálnej zodpovednosti, mlčaní a športe ako nástroji propagandy zrejme ešte len začína.
Rozdelený svet, spoločný ľad
Situácia okolo Ovečkina a jeho rekordu je zrkadlom dnešnej doby. Na jednej strane športové výkony, ktoré si zaslúžia rešpekt. Na druhej strane mlčanie, ktoré môže stáť životy.
„Kritizujem NHL, nie Ovečkina ako hráča. Ale ak niekto mlčí, keď zomierajú ľudia, je to tiež vyhlásenie. A šport nemôže byť apolitický, keď sa stáva nástrojom propagandy,“ uzavrel Hašek. Otázka teda neznie, či Ovečkin prekonal Gretzkého. To je fakt. Otázka znie, koľko stojí športové ticho – a kto zaň platí.