fbpx

Harvardské študentské skupiny vydali protiizraelské vyhlásenie. Spoločnosti chcú ich mená na čiernej listine

Na snímke jedna z budov univerzity Harvard. Zdroj: 2u.com

Vyhlásenie skupín harvardských študentov

Táto polemika je reakciou na spoločné vyhlásenie, ktoré vydala koalícia harvardských študentských skupín po útokoch Hamasu, pri ktorých zahynulo viac ako 1 000 Izraelčanov a najmenej 14 amerických občanov.

„My, nižšie podpísané študentské organizácie, považujeme izraelský režim za plne zodpovedný za všetky prebiehajúce násilnosti,“ uvádza sa vo vyhlásení harvardských skupín solidarity s Palestínou. Vo vyhlásení sa uvádza, že milióny Palestínčanov v Gaze sú „nútené žiť vo väzení pod holým nebom“, a Harvard vyzvali, aby „podnikol kroky na zastavenie pokračujúceho vyhladzovania Palestínčanov“. V poznámke pod čiarou na konci vyhlásenia sa uvádza, že mená „pôvodných podpisujúcich organizácií boli v tomto čase utajené“.

Jake Wurzak, generálny riaditeľ spoločnosti Dovehill Capital Management, uviedol, že podľa jeho názoru by mali byť študenti, ktorí list podpísali, menovaní. „Sloboda prejavu je prvoradá. Slová majú význam a študentom by nemalo byť dovolené skrývať sa za inštitúciu,“ povedal Wurzak na X.

Niektorí študenti stiahli svoje podpisy

Podľa študentských novín Harvard Crimson, najmenej päť z pôvodných 34 signatárov v utorok večer stiahlo svoje podpisy. Napríklad Harvardské vysokoškolské združenie nepálskych študentov na Instagrame uviedlo, že „ľutujeme“, že rozhodnutie spolupodpísať vyhlásenie bolo „interpretované ako tichá podpora nedávnych násilných útokov v Izraeli“. „Aby sme zabezpečili, že náš postoj k odsúdeniu násilia zo strany Hamasu a podpora spravodlivého mieru zostanú jasné, sťahujeme svoje podpisy pod vyhlásením,“ uviedla skupina nepálskych študentov.

Študentská skupina Act on a Dream, ktorá podporuje imigrantov, uviedla pre Crimson, že skupina podpísala vyhlásenie „v dôsledku nedorozumenia a nedostatočnej starostlivosti pri zdieľaní vyhlásenia s celou správnou radou“. Ďalší študenti reagovali na Ackmana, že si neboli vedomí obsahu listu ani toho, že vyhlásenie podpísali skupiny, ku ktorým patria.

Jonathan Greenblatt, generálny riaditeľ Ligy proti hanobeniu, v stredu pre CNN povedal, že nevie o múdrosti zverejnenia mien študentov, ale vyzval ich, aby sami prevzali zodpovednosť. „Je to nehorázne urážlivé dielo a každý, kto ho podpísal, by si za ním mal buď stáť a čeliť následkom v živote, alebo sa ospravedlniť a vysvetliť,“ povedal Greenblatt. „Toto sa učíme robiť na základnej škole. Je pre mňa ťažké pochopiť, prečo je to pre ľudí na Harvardovej univerzite komplikované.“

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie