Eset nenechal tvrdenia bez povšimnutia, a preto sa obrátil na súd za šírenie nepravdivých výrokov, pričom od neúspešného prezidentského kandidáta žiadal ospravedlnenie.
Spoločnosť Eset ešte v roku 2019 zažalovala exministra spravodlivosti Štefana Harabina. Počas prezidentskej kampane šíril o firme dezinformácie, že má Eset vplyv na voľby a spolupracuje so CIA, píšu Aktuality.
„Veľmi sa teším na tento súd,“ vyhlásil pred piatimi rokmi niekdajší sudca.
Provokoval aj po žalobe
„Spoločnosť Eset sa výrazne politicky angažuje. Vytvorili politické hnutie a jeho podpredsedníčka sa uchádza o prezidentský palác,“ vyhlasoval v roku 2019 bývalý predseda Najvyššieho súdu.
Eset nenechal tvrdenia bez povšimnutia, a preto sa obrátil na súd za šírenie nepravdivých výrokov, pričom od neúspešného prezidentského kandidáta žiadal ospravedlnenie.
Harabin pokračoval v provokáciách aj po podanej žalobe. Argumentoval, že preukáže, „ako si tu Eset kupuje funkciu prezidenta, ako si chce kúpiť funkciu predsedu vlády a ako by si možno chcel kúpiť aj súdy“.
V novembri 2020 si na účet pripísal prvý neúspech. Okresný súd Bratislava II mu nariadil vymazať status, v ktorom o Esete šíril nepravdivé informácie. Harabin podal odvolanie, ale bratislavský Krajský súd vo februári 2021 potvrdil výrok prvostupňového súdu. Bývalý sudca rozhodnutie nerešpektoval, status nevymazal zo svojho profilu, iba na ňom vykonal drobné úpravy.
Neoprávnené klamstvá
O rok neskôr vzniesol okresný súd prvý verdikt v samotnej veci, že sa Harabin musí ospravedlniť spoločnosti na svojom profile, vrátane zaslania vlastnoručne podpísaného listu na adresu Esetu.
Štefan Harabin sa odvolal. Jeho sebavedomie však napokon pokleslo, keďže na súde neuspel, pretože v stredu 18. decembra potvrdil rozsudok okresného súdu z apríla 2022.
„Rovnako ako okresný, aj krajský súd potvrdil, že tvrdenia pána Harabina na našu adresu sú klamstvá, ktoré neoprávnene poškodzujú reputáciu spoločnosti Eset,“ ozrejmil rozhodnutie riaditeľ spoločnosti Richard Marko.
Dodal, že „v našej snahe o ochranu dobrého mena súdy riešia zásadnú otázku, ako ďaleko možno zájsť v šírení konšpirácií a výmyslov vo verejnej debate, a to so zámerom zviditeľniť sa v predvolebnom boji na úkor nestranného podnikateľského subjektu. Máme ambíciu vytvoriť precedens, ktorý prispeje k nastaveniu pravidiel slušnej verejnej diskusie bez šírenia dezinformácií a klamstiev.“
Ďalší spor s Blahom
Eset pritom viedol niekoľkoročný spor s poslancom Smeru, Ľubošom Blahom. Spoločnosti totiž adresoval desiatky útočných príspevkov.
Písal o nej, že ide o nebezpečnú firmu pre demokraciu, rovnako, ako Harabin, spomínal prepojenie na CIA. Predstaviteľov firmy nazval oligarchami s vlastným „politicko-mediálno-aktivistickým impériom“, ktoré má v záujme prevziať moc.
V roku 2019 podal Eset žalobu, v ktorej taktiež žiadala ospravedlnenie z dôvodu ochrany dobrej povesti. Po piatich rokoch prvostupňový súd rozhodol v prospech podpredsedu Smeru, ktorého zastupovala advokátska kancelária Roberta Kaliňáka, Kallan Legal.