fbpx

Haitský premiér splnil požiadavky gangov. Rezignoval a zostáva v exile

Haitský premiér Ariel Henry sa vzdal svojej funkcie. Zdroj: X/DD Geopolitics

Haitský premiér Ariel Henry podal demisiu v súvislosti s násilnosťami v tejto karibskej ostrovnej krajine. Podľa tlačových agentúr to dnes oznámilo predsedníctvo Karibského spoločenstva (Caricom). Henryho rezignáciu požadovali povstalecké gangy. Regionálni lídri v súčasnosti pracujú na pláne odovzdania moci v nestabilnom chudobnom štáte.

Podľa agentúry Reuters Spojené štáty uviedli, že Henry môže zostať na ostrove Portoriko, ktorý je územím USA, až do upokojenia situácie.

Vzdal sa svojej funkcie

Predminulý týždeň vypuklo na Haiti povstanie, v ktorom sa spojilo niekoľko zločineckých gangov s cieľom zvrhnúť Henryho vládu. Henry bol v tom čase na návšteve Kene, ale vzhľadom na situáciu sa nevrátil a uchýlil sa do Portorika. Haitská vláda kvôli nepokojom vyhlásila v hlavnom meste Port-au-Prince a jeho okolí výnimočný stav. Spojené štáty najprv vyzvali Henryho, aby urobil zmeny vo vláde. Po ďalšom tlaku zo strany susedných krajín však oznámil svoju rezignáciu.

Podľa agentúry AFP to potvrdil aj v telefonickom rozhovore ministrovi zahraničných vecí USA Anthonymu Blinkenovi, ktorý bol v pondelok na Jamajke s vedúcimi predstaviteľmi CARICOM-u a rokoval o možnosti vytvorenia prechodnej vlády a odovzdania moci na Haiti.

„Berieme na vedomie jeho demisiu po zriadení prechodnej 7-člennej prezidentskej rady a následnom vymenovaní dočasného predsedu vlády,“ oznámil guyanský prezident Irfaan Ali ako predsedajúci Karibského spoločenstva (CARICOM) a Henrymu poďakoval za jeho službu pre Haiti.

47-ročný Henry je od júla 2021 premiérom aj prezidentom. Funkcie sa ujal dočasne po zavraždení prezidenta Jovenela Moiseho, ktorý si ho vybral za svojho nástupcu. Henry vtedy prisľúbil, že zorganizuje prezidentské a parlamentné voľby, čo sa zatiaľ nestalo. Henry tvrdí, že sa mu to nepodarilo kvôli násiliu gangov.

Tie už niekoľko rokov sužujú túto najchudobnejšiu americkú krajinu, v ktorej už nefunguje parlament a voľby sa naposledy konali v roku 2016. Proti Henryho vláde sa na Haiti uskutočnilo viacero demonštrácií, pričom posledná vlna vypukla v januári tohto roku a zintenzívnila sa začiatkom minulého mesiaca.

Koncom predminulého týždňa začali haitské gangy prepadávať policajné stanice a zabili niekoľko policajtov. Vnikli aj do dvoch najväčších väzníc v krajine a prepustili približne 4 000 väzňov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie