V peňaženke mal 43 bitcoinov, zabudol však heslo. Teraz má milióny eur

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pixabay

V roku 2013 prišiel Michael pri poruche pevného disku o heslo k digitálnej peňaženke, v ktorej mal uložených 43,6 bitcoinu. Vtedy škoda za niekoľko sto dolárov. V roku 2022 však pochopil, že má v peňaženke obrovský majetok, len k nemu nemá prístup. Teraz sa, s pomocou hackerov, prakticky zázrakom k uloženým bitcoinom dostal.

Ako veľmi je elektronická peňaženka bezpečná, veľmi závisí od použitého hesla. Michael, ktorý si prial zostať v anonymite, a nie sme si tak istí, že je to jeho pravé meno, preto použil správcu hesiel RoboForm, v ktorom si nechal vygenerovať bezpečné heslo pozostávajúce z dvadsiatich malých a veľkých písmen, číslic a znakov. Toto heslo potom uložil do súboru, ktorý zašifroval pomocou nástroja TrueCrypt a uložil na pevný disk počítača. Tak mal bezpečné heslo a ešte ho mal veľmi bezpečne uložené. Bohužiaľ ho nikam nezálohoval, a tak s dátami z pevného disku jedného dňa zmizlo aj heslo do elektronickej peňaženky. Informoval o tom iDnes.cz.

V roku 2022 si Michael uvedomil, že vlastní obrovské imanie, ale nemôže sa k nemu dostať. Kontaktoval preto niekoľko bezpečnostných špecialistov a hackerov, ale nepochodil – „bruteforce“ do softvérovej elektronickej peňaženky je prakticky neuskutočniteľný.

O rok neskôr Michael kontaktoval dvoch z už skôr oslovených hackerov ešte raz. Tí za sebou práve mali niekoľko mesiacov práce s inými generátormi hesiel, pri ktorých postupovali metódou spätného inžinierstva – rekonštrukcia a porozumenie toho, ako daný softvér vnútorne pracuje. A rozhodli sa to skúsiť aj v prípade správcu hesiel RoboForm.

Dôležitá poznámka na webe

Na webových stránkach si totiž všimli changelog (zoznamu zmien medzi jednotlivými verziami programu) z roku 2015, v ktorom sa jedno vylepšenie týkalo „zvýšenia náhodnosti“ vstavaného generátora náhodných hesiel. A z toho vyvodili, že ak bolo potrebné náhodnosť zvýšiť, tak v predchádzajúcich verziách nebola dostatočne náhodná a možno teda objaviť nejaký vzorec, podľa ktorého sú generované. A pretože stratené heslo bolo vygenerované v roku 2013, je možné, že nebolo vygenerované tak náhodne, ako malo byť.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie