„Grilovanie“ Šefčoviča v europarlamente: „Otázky boli tvrdé ale férové“

Reklama
Slovenský kandidát na post eurokomisára pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič (vpredu) rozpráva počas vypočúvania v Európskom parlamente (EP) v Bruseli 4. novembra 2024. Zdroj: TASR/AP

Maroš Šefčovič, kandidát na eurokomisára, prejavil odhodlanie prehĺbiť spoluprácu so Spojenými štátmi, bez ohľadu na výsledok tamojších prezidentských volieb. Vo vzťahu k Číne plánuje presadzovať silnejší, asertívnejší prístup Európskej únie, pričom záujmy EÚ stavia na prvé miesto.

Ako uvádza agentúra SITA, počas trojhodinového vypočutia v Európskom parlamente v Bruseli čelil rôznym otázkam, vrátane tých od slovenských europoslancov Branislava Ondruša, Miriam Lexmann a Ľubice Karvašovej.

Lexmann upozornila na riziká spojené s Čínou, pričom zdôraznila potrebu reagovať na nedávne udalosti, ako bola cesta slovenskej vlády do Číny. Šefčovič odpovedal, že EÚ musí pristupovať k Číne obozretne a rešpektovať medzinárodné normy. Ondruš sa sústredil na závislosť EÚ od dodávok kľúčových surovín z rizikových krajín. Šefčovič vyzdvihol úspech EÚ pri znižovaní závislosti na ruskom plyne a verí, že podobný prístup bude uplatnený aj pri kritických surovinách.

Spojené štáty a Čína ako kľúčoví partneri

Šefčovič plánuje pokračovať v spolupráci s USA, pričom zdôraznil, že spolupráca je pre obe strany výhodnejšia než konflikty. Vo vzťahu k Číne považuje za dôležité podporovať transparentnosť, predvídateľnosť a rovnosť v hospodárskych vzťahoch, čo zahŕňa boj proti štrukturálnym nerovnováham a neférovým praktikám. Šefčovič sa zameriava aj na budovanie strategických partnerstiev s Indiou, Latinskou Amerikou a ďalšími regiónmi.

Ďalšie témy a výzvy

Šefčovič čelil aj otázkam o situácii na Blízkom východe. V súvislosti s humanitárnou krízou v Pásme Gazy vyjadril podporu riešeniu založenému na existencii dvoch štátov a maximálnemu úsiliu dosiahnuť prímerie.

Na záver vypočutia pripomenul, že Slovensko si onedlho pripomenie 35 rokov slobody po Nežnej revolúcii, čo zvýrazňuje jeho odhodlanie pracovať pre EÚ. Šefčovič by sa mohol stať najdlhšie slúžiacim eurokomisárom, pričom ak ostane vo funkcii do roku 2027, prekoná rekord 18-ročného pôsobenia Wilhelma Haferkampa.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová plánuje Šefčovičovi zveriť dve významné úlohy: pozíciu komisára pre obchod a hospodársku bezpečnosť a komisára pre medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť. Tieto povinnosti sú kľúčové pre stabilitu a rozvoj EÚ, ktorá čelí novým globálnym výzvam.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie