„Ekonomika našej krajiny sa veľmi silno opiera o turizmus, čo robí ešte naliehavejšiu potrebu ho riadiť udržateľne,“ stojí v správe. Kancelária ombudsmana vyzvala okrem iného k šetrnejšiemu prístupu k vode, ktorej spotrebu cestovný ruch výrazne zvyšuje, či k väčšej ochrane pláží pred nelegálnymi stavbami.
„Problém je viac ako jasný minimálne od roku 2018. Potom prišla pandémia, zabudli sme naň a potom sme chceli cestovný ruch rýchlo oživiť, aby sme nahradili škody,“ uviedol pre agentúru Bloomberg Ioannis Spilanis z univerzity v Lesbose. Upozornil tiež, že sa problém netýka len Grécka.
Letné protesty
Niektoré mestá sa snažia znížiť tlak turistov špeciálnymi poplatkami. Napríklad turisti, ktorí navštívili od 25. apríla do 14. júla talianske Benátky a neubytovali sa v meste v hoteloch či iných registrovaných ubytovacích zariadeniach, museli zaplatiť vstupné. Zástupcovia radnice uviedli, že úrady teraz vyhodnotia údaje zozbierané počas skúšobného obdobia a podľa toho vstupné upravia.
Na nadmerný počet turistov upozornili tento mesiac obyvatelia Barcelony. Niektorí z nich si so sebou na demonštráciu priniesli vodné pištole, z ktorých začali striekať vodu na zahraničných návštevníkov usadených napríklad na záhradkách barov a reštaurácií. Podľa demonštrantov sa náklady na bývanie za posledných desať rokov zvýšili o desiatky percent percent, turistický ruch má podľa nich negatívny vplyv aj na miestne obchody.
Okrem Barcelony miestni protestovali aj v iných obľúbených turistických destináciách – v Malage, Palma de Mallorca a na Kanárskych ostrovoch.