Prístroje, ak vôbec sú dostupné, fungujú po prvú poruchu. Žiadna firma totiž nedokáže zabezpečiť servis v lokalite, kam musíte ísť vojenským eskortom. Všetka práca je teda na lekároch a dobrovoľníkoch, ktorí do lokality prídu, pomôžu všetkým tým milým ľuďom a následne sa šťastlivo vrátia domov.
Počul som aj tvrdenie, že na Slovensku treba pomáhať a nie chodiť preč. A súhlasím s ním. Aj Slovensko vyžaduje enormné zlepšenia a ukončenie byrokratického hegemóna a frašiek vo financovaní vysokého školstva, vedy a výskumu (oproti len Viedenskej univerzite má celé slovenské vysoké školstvo skoro 100x menej).
A áno, všetci, čo sme zostali v SR aspoň jednou nohou, žijeme preto, aby sme zlepšili Slovensko, ale učíme sa po celom svete. To, čo sa naučíme v Keni alebo v Kanade, vieme implementovať v SR. V Keni, v Kanade a na Kube sú niektoré procesy rýchlejšie a efektívnejšie, pretože už dávno paradoxne vyriešili niektoré polená pod nohami vedcov, a preto je vhodné ich využiť, aby v konečnom dôsledku profitovalo z našej práce hlavne Slovensko.
Inou možnosťou je dofinalizovať technológiu výhradne v SR, avšak, bohužiaľ, ak by sme si zvolili cestu bez zahraničnej spolupráce, aktuálne by sme nemali namerané tisíce vzoriek, ale niekoľko desiatok až stoviek.
Pre priblíženie uvediem, že prvotné pokusy o spoluprácu aj s niektorými našimi kolegami v rámci SR začínali vetami ako, ak pre nás získate peniaze na inú vec, porozprávame sa; ste nejakí mladí na takýto projekt, to by bolo treba veľa roboty, do takých papierovačiek nejdem a pod…
Naopak, našli sme aj vynikajúcich odborníkov, ktorí sa tejto spolupráce nezľakli a aj vďaka nim je stroj prakticky vo finálnej fáze testovania, a tvoria tak neoddeliteľnú súčasť tímu.
Vás prístroj budí vo svete rozruch. Určite máte záujemcov, ktorí by ho chceli aj kúpiť?
Náš prístroj budí vo svete pozitívne ohlasy a aj niekoľko negatívnych. Na týždennej báze nám chodia ponuky od investorov, ale stále sa zatiaľ držíme pôvodného plánu, udržať tú technológiu tak, aby bola technológia dostupná každému a bol to spoločný príspevok celej slovenskej vedy svetovému zdraviu, a teda každého Slováka, ktorý sa skladá na dane.
Je však smutné, ako sú vedci na Slovensku braní. Často je to možno aj naša chyba, že komunikujeme verejnosti málo informácií, a pritom nájdete na Slovensku špičkové tímy konkurujúce tým najlepším tímom vo svete. Novinám sa však veľakrát ľahšie napíše, kto v piatok večer dostal ružu, ako to, že sme krok bližšie k vyriešeniu vážnej veci.
Keď nás médiá nekomunikujú správne, ako nás má brať správne vláda, zodpovedajúca za naše financovanie, keď nevzniká správna a koherentná mediálna diskusia výsledkov a ich prínos celému Slovensku?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)