fbpx

ROZHOVOR: Geniálny vynález bratov Furkovcov: Slováci vymysleli prístroj, ktorý včas odhalí rakovinu a iné choroby

Bratia Furkovci vyvinuli prístroj Quantum. Zdroj: Archív Daniel Furka
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Ktoré typy onkologických ochorení dokáže prístroj odhaliť?
  • Nakoľko je diagnostika pomocou prístroja presná?
  • Aká je zdravotná starostlivosť v Keni,
  • Aká bude budúcnosť prístroja v slovenskom zdravotníctve,
  • Aké skúsenosti si priniesli bratia z africkej Kene a prečo sa rozhodli prístroj vyskúšať práve na tomto mieste.

Termíny sú vo vede veľmi náročná vec. Keďže časť technológie predstavuje základný výskum a časť aplikovaný výskum, dá sa povedať, že termín funkčnosti prístroja bol splnený pred niekoľkými rokmi.

Termín dokončenia rôznych prvotných meraní, charakterizačných meraní je v priebehu tohto mája, dokedy budú vyhodnotené všetky dostupné získané dáta a uzavrieme proces prvotného testovania.

Následne bude kontinuálne prebiehať zber ďalších dát na finálnej odladenej verzií prístroja, rovnako v Kanade, na Kube, v Keni, ktorú v spolupráci s laboratóriami ako Medirex finálne validujeme podľa protokolov, ktoré sú normami stanovené.

Bratia Furkovci vyvinuli prístroj Quantum. Zdroj: Archív Daniel Furka

Počas našej najbližšej cesty zas získame informáciu, či vieme efektívne prístroj použiť v teréne bez skutočnej dostupnosti internetu, nekonečného zdroja elektriny a pod., čo zas dá inú informáciu, a to možnosť nasadenia prístroja pre prvý kontakt s pacientom pre záchranné služby alebo odľahlé terénny.

Finálne veríme, že by sme vedeli všetky tieto procesy zvládnuť v priebehu najbližších dvoch až troch rokov a v prípade schválenia všetkých certifikačných náležitostí začať implementovať prístroje v spolupráci s lekármi aj na Slovensku. Termínov je teda viac, ako sa na prvý pohľad zdá.

Ako by ste zhodnotili zdravotnú starostlivosť v Keni?

Zdravotná starostlivosť v Keni v prvom rade nie je zrovnateľná s ničím, čo poznáme u nás a v okolitých krajinách. V Nairobi nájdete nemocnice, kde operujú nemeckí, francúzski a americkí špičkoví lekári. Nájdete tam aj nemocnice, kde najlepší „lekár“ má vzdelanie na strednej zdravotnej škole. Je to však super, že sa vôbec na danú aktivitu v danom mieste podujal a zaslúžil by si za to ocenenie.

Medzi dedinami sa často cestuje aj 6 hodín po poľných cestách (video) a od najbližšej prípojky na hlavnú cestu je to ďalších 10 hodín do Nairobi. Spádové oblasti na tieto malinké lokálne nemocnice zahŕňajú niekedy aj 200 kilometrov. Napriek tomu sa Kenská vláda snaží neustále zlepšovať, aj keď teda finančné možnosti nie sú ani zlomkom toho, čo v SR. Chýbajú základné vybavenia. Doslova veci, ktoré vám v SR ani nenapadnú. Obrúsky, rukavice, o liekoch ani nehovorím.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5 6 7
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie