ROZHOVOR: Geniálny vynález bratov Furkovcov: Slováci vymysleli prístroj, ktorý včas odhalí rakovinu a iné choroby

Reklama
Bratia Furkovci vyvinuli prístroj Quantum. Zdroj: Archív Daniel Furka
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Ktoré typy onkologických ochorení dokáže prístroj odhaliť?
  • Nakoľko je diagnostika pomocou prístroja presná?
  • Aká je zdravotná starostlivosť v Keni,
  • Aká bude budúcnosť prístroja v slovenskom zdravotníctve,
  • Aké skúsenosti si priniesli bratia z africkej Kene a prečo sa rozhodli prístroj vyskúšať práve na tomto mieste.

Pre každé ochorenie prebieha osobitná validácia vo forme slepých štúdií. Prvým miestom, kde sa prístroj testoval, bola Kuba, následne Kanada a Británia a, samozrejme, u nás na Slovensku.

V Keni plánujeme tohto roku terénne vyšetrenia kvality vody verziou prístroja na to určenou a inou verziou prístroja zas vykonáme vyšetrenia pacientov z odľahlých lokalít, ktorí nemajú žiadnu dostupnosť zdravotnej diagnostiky. Výber padol na Keňu vzhľadom na to, že v lokalite sme už s iným projektom pôsobili.

Proces validácie a následnej certifikácie je však náročný a vyžaduje aktívne zapojenie štátu, ktorý je zvyčajne pomalý. Veríme však, že to úspešne dotiahneme.

Bratia Samuel Furka (vľavo) a Daniel Furka (vpravo), ktorí vyvinuli prístroj Quantum. Zdroj: Archív Daniel Furka

Cieľom je, samozrejme, dostať prístroje predovšetkým k pacientom v SR, avšak, bohužiaľ, aj nezainteresovaný človek vidí, že procesy v SR nie sú v súčasnosti pre takto veľké sústo, ani pripravené, ani správne naladené, napriek snahe byrokratického aparátu zlepšovať sa.

Prečo Keňa a nie Slovensko ?

Odpoveď je presne opačná, cieľom je dostať prístroj k pacientom zo Slovenska, Európy, ale aj iných krajinách. Preto sme vybudovali tím na Slovensku, pozostávajúci aj zo slovenských lekárov a odborníkov.

Takisto naša domovská Katedra fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej Fakulty UK predstavuje zázemie s kolegami, ktorí nám pomáhajú.

Problémom je však, že na to, aby bol prístroj validovaný, potrebujeme obrovské množstvá dát a slepé merania nielen v SR, ale aj na prominentných inštitúciách, ktoré nám povedia, že analýza tohto ochorenia vychádza nereprezentatívne, a iné ochorenie zas stanovujete nad očakávanie oproti konvenčným metódam.

Aj keď v SR existujú aktuálne partneri, ktorí nám dáta dodávajú, odberom v zahraničí znásobujeme toto množstvo. Tým zlepšujeme prístroj tak, aby finálna verzia, ktorú by sme v budúcnosti chceli uviesť pre lekárov, bola čo možno najlepšia.

Keďže v Keni sme už implementovali pľúcny ventilátor Q-vent, určený pre terénne nasadenie v odľahlých oblastiach, rozhodli sme sa využiť aj toto miesto pre získanie ďalších dát. Takisto však naši kolegovia z Kuby urobili obrovský kus roboty, a preto sme len radi, že nám zmerajú dáta. Prístroje pre zber dát však dodávame vždy my, držíme technológiu nekomerčne, aby v budúcnosti bola dostupná všetkým.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5 6 7
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie