ROZHOVOR: Geniálny vynález bratov Furkovcov: Slováci vymysleli prístroj, ktorý včas odhalí rakovinu a iné choroby

Reklama
Bratia Furkovci vyvinuli prístroj Quantum. Zdroj: Archív Daniel Furka
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Ktoré typy onkologických ochorení dokáže prístroj odhaliť?
  • Nakoľko je diagnostika pomocou prístroja presná?
  • Aká je zdravotná starostlivosť v Keni,
  • Aká bude budúcnosť prístroja v slovenskom zdravotníctve,
  • Aké skúsenosti si priniesli bratia z africkej Kene a prečo sa rozhodli prístroj vyskúšať práve na tomto mieste.

Dokáže prístroj stanoviť napríklad aj to, že pacient má začínajúce ochorenie rakoviny ?

Vzhľadom na to, ako technológia funguje, je možné analyzovať prítomnosť zdravotného problému alebo niektorých onkologických ochorení aj v skorých štádiách.

Prístroj totiž poskytuje nielen informáciu o tom, aká je pravdepodobnosť ochorenia, ktoré už v databáze má charakterizované, ale aj, ako veľmi sa pacient odlišuje od matematicko-štatistického modelu zdravého pacienta. Problémom je však, že kým nemajú ľudia pocitovo zdravotný problém, zvyčajne k lekárovi nejdú.

Pri rakovine je preto zachytených veľa pacientov až v pokročilejších štádiách. Ak by však každý pacient pri rutinnej prehliadke u všeobecného lekára poskytol vzorku, je veľká šanca, že zachytíme množstvo onkologických ochorení ešte pred samotným zistením pacienta, že je niečo v neporiadku.

Prístroj je de facto najsilnejším nástrojom pre terénnu diagnostiku a pre ambulanciu všeobecného lekára, ktorého vie účinne nasmerovať.

Ako prebiehalo zostrojenie prístroja a kto sa na tom podieľal? Pretože isto na to treba ľudí rôznych profesií, programátorov a podobne.

Prvá verzia prístroja bola čierna škatuľka, ktorej cieľ bolo analyzovať jednoduchšími fyzikálno-chemickými metódami kvalitu vody a chemikálie v laboratóriu.

Bratia Furkovci vyvinuli prístroj Quantum. Zdroj: Archív Daniel Furka

Následne, približne pred desiatimi rokmi, sme započali spoluprácu s kubánskymi kolegami z univerzity v Matanzás a Havane, kde sme úspešne stanovili kvalitu tabaku, čo bol už dosť zložitý systém.

Začali sme sa preto venovať pokročilým štatistickým modelom pre vyhodnotenie rôznych situácií. Umelá inteligencia bola ešte len v plienkach. K prístroju sme pridali niekoľko ďalších senzorických modulov s rôznymi zameraniami. Tento proces bol ukončený zhruba v roku 2017. Počas spolupráce s Kubou sme začali spolupracovať aj s kolegami z Anglicka, Nemecka, Kanady, Japonska, ale aj iných krajín. Ide o programátorov, lekárov, chemikov a molekulárnych biológov, zväčša z rôznych univerzít.

Vtedajším problémom bolo, že sme ku každému meraniu mali desaťtisíce dátových bodov s piatimi rozmermi, avšak matematické modely boli pomalé a veľmi ťažko sa začínalo v množstve dát orientovať. S príchodom pokročilého strojového učenia sa nám práca posunula na inú úroveň, mohli sme využiť plnú silu štatistiky a orientovať sa na množstvá vzoriek, čím sa zároveň rozšírila aj škála detekovateľných ochorení.

Aký bol ďalší postup, keď ste prístroj zostrojili? Prvým miestom, kde ste ho vlastne skúšobné uviedli, bola Keňa.

Prístroj na trh zatiaľ uvedený nie je, v tomto štádiu pracujeme na validácií metódy.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5 6 7
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie