Čínsky vedec, ktorý protiprávne geneticky upravoval ľudské embryá, je opäť činný vo svojej práci. V laboratóriách sa snaží nájsť vhodnú liečbu na Alzheimerovu chorobu a iné genetické ochorenia.
Vedec Che Ťien-kchuej sa netají tým, že obnovil aj výskum genetickej úpravy ľudských embryí, a to napriek etickým rozporom. Kritici však tvrdia, že takýto postup môže viesť k vzniku takzvaných detí, ktoré presne spĺňajú požiadavky rodičov. Informoval o tom rakúsky denník Der Standard.
Deti sa tešia „dokonalému zdraviu“
Biofyzik prostredníctvom genetickej modifikácie vytvoril dvojičky, ktoré prišli na svet v roku 2018.
Počas umelého oplodnenia zmenil DNA embryí pomocou špeciálnej technológie tak, aby boli lepšie chránené pred infekciou HIV. Pracoval celkovo s ôsmimi pármi, v ktorých otcovia boli infikovaní týmto vírusom. Nakoniec sa okrem dvojičiek narodilo ešte jedno dieťa. Otriaslo to vedeckým a lekárskym svetom, píše rakúsky denník. Che tvrdí, že všetky tri geneticky upravené deti sú „v skvelom zdravotnom stave a nemajú žiadne problémy“ a dodal, že obe, dnes už päťročné, dvojčatá, chodia normálne do škôlky.
Čínsky súd zistil, že Che sfalšoval dokumenty etickej komisie, ktoré potom použil na zháňanie párov pre svoj výskum. Che vyhlásil, že metódou Cripr-Cas9 sa mu podarilo prepísať DNA oboch sestier tak, že budú imúnne voči HIV. Aj napriek kritike širokej verejnosti Che naďalej obhajoval svoju prácu. Je vraj „hrdý“ na stvorenie Lulu a Nany.
Vedec prišiel o prácu na univerzite a čínsky súd ho poslal na tri roky za mreže. Po dvoch rokoch skončil na slobode, rakúske noviny pripomínajú, že experiment nebol etický ani medicínsky opodstatnený a úpravy genómu mohli byť pre deti nebezpečné.
Dizajnové deti
V rozhovore pre japonské noviny Mainiči Šimbun Che Ťien-kchuej uviedol, že sa vrátil k výskumu upravovania ľudského genómu aj napriek sporom ohľadom etiky umelého prepisovania génov. Podľa niektorých kritikov to povedie k dopytu po „dizajnových deťoch“. Podľa neho išlo o neškodný krok, čínsky biofyzik ho napriek kritike neľutuje.
Je hrdý na to, že mohol pomôcť rodinám, ktoré chceli zdravé deti. Vo svojej práci hodlá pokračovať, nemá však v pláne vytvárať deti s upraveným genómom. Je presvedčený, že spoločnosť nakoniec príjme genetickú manipuláciu ľudských embrií, s cieľom nájsť spôsob liečby genetických chorôb.