Až doteraz generácie vždy vedeli, že sa tá nasledujúca bude mať lepšie ako predchádzajúca, v súčasnej dobe to však ani zďaleka neplatí. Nulové impulzy na zabezpečenie lepšej budúcnosti vedú k rozvoju úzkostí, ktoré dospievajúcich trápia.
Rovnako tak sa môžu dostaviť úzkosti aj vtedy, ak človek nemá odpoveď na to, prečo tu je a aká bude jeho ďalšia cesta, píše portál novinky.cz. Či všetko bude také, ako doteraz poznal, čo si počas životnej cesty bude môcť dovoliť a splniť.
Ako vysvetľuje psychologička Olga Plíčková: „Ide o fenomén, ktorý sa v generácii Z objavuje čoraz častejšie. Respektíve môj názor je, že sa teraz dostal na povrch. Vnímam to celé ako príležitosť náročné a pre niekoho depresívne otázky vytiahnuť na svetlo a pokúsiť sa na nich odpovedať.“
Existenciálne úzkosti samozrejme súvisia aj s tým, čo sa deje vo svete. Ako sa nás v globalizovanom svete dotýka to, čo sa deje na druhej pologuli? Alebo nedotýka? Klimatická kríza, vojna na Ukrajine, všetko to máme v priamom prenose. Generácia Z na internete trávi väčšie množstvo času ako ktorákoľvek iná, takže niet divu, že si hocikto z nich položí otázku: „Má vôbec zmysel tu byť?“
Vzhľadom na to, že nikto nemôže presne povedať, či sa úzkosti v takej miere vyskytovali aj v sedemdesiatych rokoch alebo skôr, pretože štúdie k tejto téme skrátka neexistovali, je ľahké onálepkovať generáciu Z ako tú, ktorá sa zo všetkého rúca.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)