Výskumníci zistili, že miery výskytu sa zvyšovali s každou nasledujúcou generáciou narodenou približne od roku 1920 pre osem z 34 typov rakoviny. Miera bola približne dva až trikrát vyššia u ľudí narodených v roku 1990 v porovnaní s tými narodenými v roku 1955 pri rakovine pankreasu, obličiek a tenkého čreva u mužov aj žien a pri rakovine pečene u žien.
Pri rôznych typoch rakoviny sa zvýšenie incidencie u ľudí narodených v roku 1990 pohybovalo od 12 % vyššej pre rakovinu vaječníkov po 169 % vyššej pre rakovinu maternicového tela v porovnaní s generačnými skupinami s najnižšími mierami výskytu.
Rastúci výskyt niektorých druhov rakoviny medzi mladými dospelými na národnej úrovni naznačuje, že „tento nárast môže byť spôsobený zmenami v prostredí alebo životnom štýle,“ uviedla v e-maile Dr. Andrea Cercek, gastrointestinálna onkologička a spoluriaditeľka Centra pre mladých pacientov s kolorektálnou a gastrointestinálnou rakovinou v Memorial Sloan Kettering Cancer Center.
„Táto štúdia ukazuje, že niektoré typy rakoviny, ktoré predtým neboli bežné u mladých dospelých, teraz stúpajú v incidencii,“ uviedla Cercek, ktorá nebola zapojená do nového výskumu. „Nie je známe, prečo tieto typy rakoviny, ako napríklad gastrointestinálna rakovina, gynekologická rakovina a ER-pozitívna rakovina prsníka, stúpajú u mladých dospelých, ale veríme, že tento nárast je pravdepodobne spôsobený skorým vystavením nejakému environmentálnemu faktoru alebo faktorom.“
Výskumníci tiež zistili, že 10 z 17 typov rakoviny so zvyšujúcou sa incidenciou v mladších generačných skupinách súvisí s obezitou: rakovina hrubého čreva a konečníka, obličiek a obličkovej panvičky, žlčníka a ďalších žlčových ciest, maternicového tela, pankreasu, žalúdočná kardie, estrogén-receptor pozitívna rakovina prsníka, vaječníkov, myelómu a pečene a žlčových ciest.