fbpx

GALÉRIA: Putinizmus v jednom snímku. Zomrel geniálny fotograf života v Rusku

Fotograf Dmitrij Markov, ktorý pri zadržaní vytvoril túto už slávnu fotografiu, ktorá sa stala symbolom ruských protestov. Zdroj: X/ Roman M,

Bol to čierny deň pre Rusko, teda aspoň tú jeho časť, ktorá si stále váži slobodu. V ten istý deň ako Alexej Navaľnyj zomrel vo veku iba 41 rokov Dmitrij Markov, uznávaný fotograf života na ruskej periférii. Jeho snímka zakukleného policajta pod portrétom Vladimíra Putina sa stala symbolom súčasného režimu.

Holá miestnosť policajnej služobne na východe Moskvy, steny zdobí len portrét prezidenta. Pod ním sedí policajný ťažkoodenec s plastovými chráničmi a v čiernej kukle. V ruke zviera mobilný telefón a škárami na oči škúli na muža, ktorý si ho práve odfotil na iPhone.

Zadržaný pri proteste

Na začiatku februára to boli presne tri roky, keď Dmitrija Markova zadržali v Moskve pri protestoch na podporu Alexeja Navaľného a za účasť na nepovolenej akcii mu naparili pokutu 20-tisíc rubľov (200 eur). Podobný osud po návrate priotráveného opozičníka do Ruska stretol tisíce ľudí.

Odhalil Putinov režim

Práve Markova snímka však perfektne vystihla režim, ktorý sa rok pred rozpútaním najhoršej vojny v Európe od porážky Hitlera rozhodol na domácu scénu zatočiť so zvyškami opozície. Ukázal, že Vladimir Putin sa po dvadsiatich rokoch pri moci opiera len o brutálnu silu a tú bez rozpakov kedykoľvek použije.

„Tetka na stanici, ktorá si nás zapisovala, povedala: ‚Nie že na stanici niekto z vás bude fotiť. Bude z toho právne konanie.“ Sadol som si k oknu, aby som si zafajčil. Sedím ticho, na nič nesiaham, telefón zapnutý. A prišiel policajt a sadol si tam. Pozerám sa naňho a hovorím si: Kur*a, tak toto stojí za priestupok,“ objasnil Markov vznik fotografie.

Fotografia sa okamžite stala hitom sociálnych sietí a Markov o týždeň neskôr podpísanú kópiu vydražil za dva milióny rubľov (20-tisíc eur). Výťažok venoval neziskovým organizáciám OVD-Info a Apologija protesta, ktoré poskytujú právny servis ľuďom zadržaným na opozičných demonštráciách.

Markov pritom na protesty pri budove moskovského súdu, ktorý Navaľnému trest za údajnú spreneveru v kauze Yves Rocher zmenil na nepodmienečný, nedorazil ako novinár. „Neprišiel som tam pracovať, schválne som si nechal úradné potvrdenie doma. Dorazil som ako občan, je to moja občianska pozícia, chcem vyjadriť svoj postoj k procesu,“ vyhlásil.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie