fbpx

Fyzioterapeutka: Dnes by šli niektorí autom aj na záchod. Chodia ku mne už aj 15-ročné deti, ktoré by inak prišli v tridsiatke (rozhovor)

Zdroj: Zuzana Šebová
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Koľko stojí zdravšie sedenie,
  • Ako dlho trvá, kým pocítite účinok fyzioterapeutického cvičenia,
  • Ktorý predmet v kancelárii pomáha pri bolestiach krčnej chrbtice,
  • Ako by sa mala zmeniť telesná výchova na školách,
  • Prečo deti cez prestávku prestávajú behať po chodbách.

Dbá sa dostatočne na ergonómiu na pracovisku?

Ako kde, je to veľmi individuálne. Keď ku mne chodia pacienti, veľakrát sa ich pýtam, akú majú stoličku, stôl, nastavenú výšku monitora. Krčná chrbtica veľmi často bolí preto, lebo máme nízko monitor. Pritom stačí jednoducho podložiť ho napríklad knihou. Zdvihne sa o pár centimetrov, čo urobí veľkú službu.

No stretla som sa s tým, že ak sú zamestnanci „neoceniteľní“, tak im vedia zamestnávatelia kúpiť aj drahú stoličku či výškovo nastaviteľný stôl. Aj keď si nemyslím, že drahá stolička je riešenie. Ide o spôsob, akým na stoličke sedíme, aj na lacnej stoličke sa dá sedieť dobre. No nastaviteľnosť výšky nábytku a monitora sú najdôležitejšie.

Čítala som o stoličkách Neseda, ktorých filozofia je „tvoriť prostredie bohaté na pohyb, aby ľudia nestrácali zdravie v sedavom zamestnaní“. Sú ony alebo kľakačky riešením na problém dlhodobého sedenia?

Pre rozhýbaných ľudí so sedavou prácou sú určite výborné, aj keď som sa s Nesedami ešte osobne nestretla. Neviem si však predstaviť nejakú 50-ročnú žienku, ktorá má problém v driekovej oblasti, nikdy necvičila a dáte jej takú stoličku alebo kľakačku. Ona nevie, čo s ňou. Iba stolička to nerieši.

Ja som vyškolená McKenzie teraupeutka (McKenzie metóda, pozn. red.), túto metódu momentálne využívam vo svojej praxi najčastejšie, keď ide o chrbticu. Používajú sa pri nej valčeky na sedenie a myslím si, že stačia na to, aby ste si vedeli sadnúť pekne na akúkoľvek stoličku. Nepotrebujete také drahé stoličky. Samozrejme, môžete investovať, no nie je to nevyhnutné, lebo nie každý má na to peniaze. Základom ostáva zachovať fyziologické krivky chrbtice – či to spravíte 800-eurovou stoličkou, alebo valčekom za 20-30 eur, je na vás.

To však Neseda priamo nerobí, ona má len užšie operadlo.

Neseda pracuje hlavne s kľakom, hlbokým drepom a zmenou polôh. Neviem si to predstaviť na nejakom úrade, kde má žienka úzku sukňu a teraz si v nej na stoličke drepne. Keď má niekto home office a vie si obliecť tepláky, neprichádza do kontaktu s ľuďmi, tak si môže meniť polohy. No nie je to použiteľné všade.

Ja skôr odporúčam výškovo nastaviteľný stôl, aby sa ľudia mohli aj postaviť, vyložiť si najprv jednu, potom druhú nohu. Ďalej použiť z času na čas fitloptu namiesto stoličky. Sú to jednoduchšie a lacnejšie riešenia. Treba trochu porozmýšľať, ako si prispôsobiť svoj pracovný priestor. Mala som pacientku, ktorá sa v práci striedala s kolegyňou na jednej stoličke a mali veľmi rozdielnu výšku. Zamestnávateľ nechcel každej jednej kúpiť svoju stoličku.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie