fbpx

Fyzioterapeutka: Dnes by šli niektorí autom aj na záchod. Chodia ku mne už aj 15-ročné deti, ktoré by inak prišli v tridsiatke (rozhovor)

Zdroj: Zuzana Šebová
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Koľko stojí zdravšie sedenie,
  • Ako dlho trvá, kým pocítite účinok fyzioterapeutického cvičenia,
  • Ktorý predmet v kancelárii pomáha pri bolestiach krčnej chrbtice,
  • Ako by sa mala zmeniť telesná výchova na školách,
  • Prečo deti cez prestávku prestávajú behať po chodbách.

Čo je korekcia sedu?

Keď dáme chrbát do neutrálneho fyziologického nastavenia, napríklad pridaním valčeka medzi operadlo a driekovú časť chrbtice a povytiahnutím celej chrbtice nahor. Nastavíme tým prirodzené zakrivenie driekovej chrbtice dopredu. Jednotlivé stavce a všetky ostatné štruktúry sú v neutrálnom nastavení bez zbytočného pnutia a nadbytočného tlaku. Pri sedení sa treba snažiť čo najviac dodržať základné dvojnásobne esovité zakrivenie chrbtice.

Zdroj: Zuzana Šebová

Pozorujete nárast pacientov, ktorých problémy vychádzajú zo sedavého zamestnania?

Určite, dokonca sa znižuje ich vek. Samu ma prekvapuje, s akými problémami chodia už tínedžeri. Myslím si, že je to dôsledok kombinácie mobilu, notebooku, počítača, televízora a mála pohybu.

Premostím od tých tínedžerov – je vyučovací proces vo forme „45 minút hodina, 10 minút prestávka“ z hľadiska kultúry pohybu nastavený správne?

Tá trištvrte hodina sa ešte dá, je to maximum, čo by sme mali sedieť. Dôležitá je potom prestávka, aby sa deti počas nej rozhýbali a nesedeli ďalej, napríklad pri sledovaní rozprávky. Deti sa dnes po hodine dostatočne nenatiahnu, nezmenia polohu a nevypnú hlavu, keď vnímajú obrazovku. Preto ku mne chodia aj pätnásťročné deti, ktoré by inak prišli možno až v tridsiatke.

Zachytili ste individuálne snahy zamestnávateľov o zlepšenie sedavého prostredia pre svojich zamestnancov?

Zachytila som pár aktivít mojich kolegov, ktorí robili prednášky o správnom sedení a zdravej životospráve v niektorých firmách.

Ja som mala pacientku, ktorej hrozila operácia medzistavcovej platničky, no cvičením sme ju odvrátili. Učila v materskej škole a povedala, že niečo takéto by sa zišlo vedieť aj jej kolegyniam. Zorganizovali sme im prednášku a poučila som ich, ako majú viesť aj detičky k správnemu držaniu tela.

Myslím si ale, že skôr si ľudia vyhľadávajú informácie sami, než by to riešili firmy kolektívne.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3 4 5
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie